Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şimşek: Merkez Bankaları Süpermen Değil

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez bankaları süpermenmiş gibi bir beklenti kurgulandığını, bu durumun yanlış olduğunu söyledi.

yapı.com.tr/AA
Şimşek: Merkez Bankaları Süpermen Değil

Şimşek, "Küresel kriz sonrası Merkez bankalarından beklentiler zirveyi buldu. Merkez bankaları sanki Süpermenmiş gibi bir beklenti kurgulandı. Yok öyle bir şey. Para politikalarının tek başına küresel ekonomiyi ayağa kaldırma imkanı yok. Bu beklentiler yanlış. Merkez bankaları tek başına sorunu çözemez, geçici birtakım rahatlamalar, kolaylıklar sağlayabilir" açıklamasını yaptı. Mehmet Şimşek, "Bütün dünyada mülteci konusu, Suriye savaşı konuşuluyor. Suriye göç verince Türkiye haritası da ortaya çıkıyor. Bu risk primimizi artırıyor, turizm sektörünü ciddi biçimde olumsuz etkiliyor" şeklinde konuştu.

"Dış kaynağa ihtiyaç var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizle ilgili açıklamasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Şimşek şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanımız haklı, faizler yüksek ama niye yüksek. Burada bizim oturup bakmamız gerekiyor. Türkiye, tasarruf oranı son derece düşük bir ülkedir. Yani Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir. Tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz, dış kaynağa ihtiyacınız var. Türkiye'deki bankacılık sistemindeki kredilerin mevduata oranı yüzde 120'ye çıkmış. Kredilerin Türk Lirası mevduatına oranı yüzde 140'ı aşmış. Sistem kaynak akışı olmadığı için büyüyemiyor, faiz o yüzden yüksek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/simsek-merkez-bankalari-supermen-degil_143482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!