Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yurt Arsası ‘Kamu Yararı’ Denilerek Satıldı

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi Kampüsü gelişme alanı içinde yer alan yurt arazisinin, TOKİ'ye tahsis edilmesini eleştirerek, arazinin TOKİ tarafından tek katılımcılı bir ihale ile üstelik ‘kamu yararı var' diye satıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Yurt Arsası ‘Kamu Yararı’ Denilerek Satıldı

İktidarın, özel yurtlarda öğrencilerin cinayetlere kurban gidip, intihar etmelerinden ders almadığını söyleyen İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Hükümetiniz büyük yatırımlar ve ‘çılgın projeler’ peşindeyken ve TOKİ eliyle rant peşinde koşarken gençlerin yetişmesi ve barınma hakkının insan hakkı olduğunu unutmuş gözüküyorsunuz.” dedi.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre; Subaşı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmak üzere konu hakkında TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi verdi.

YÖK Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi verilerine göre, Akdeniz Üniversitesi'nde 2020-2021 yılında kayıtlı öğrenci sayısının 66 bini aştığına dikkat çeken Subaşı, şu ifadeleri kullandı: “Üniversite yurdunda yer bulamayanlar özel yurtlara adeta sevk edilmektedir. Bu yurtlarda öğrencilerimiz gördükleri baskı, kötü muamele nedeniyle intihar etmekte, hatta öldürülmektedir…

Yurt sorunu bu boyutlara ulaşmasına rağmen Antalya Akdeniz Üniversitesine ait olan ve üniversitenin batısında bitişik Konyaaltı İlçesi, Arapsuyu Mahallesindeki arazinin öğrencilerin konaklaması için yurt olarak kullanılmak üzere tahsis edilebilecekken, üniversiteye tahsisi reddedilerek, TOKİ'ye devredilmiş. Sonrasında TOKİ tarafından ihalesiz, duyurusuz lüks konut ve iş yeri inşaatına uygun hale getirilerek satılmasına akıl erdiremiyoruz.”

 

 

Toplu Konut Alanı kararı bulunan ve “Kamusal amaçla kullanılacağı” belirtilen taşınmazın, Cumhurbaşkanlığı’nın 30.07.2018 tarih ve 391 Sayılı onayı ile Maliye Hazinesine ait hissesinin, Millet Bahçesi yapılmak üzere TOKİ`ye devredildiğini aktaran Subaşı, şu ifadeleri kullandı: “TOKİ tarafından satışı yapılan taşınmazın ihalesi taşınmazın bulunduğu bölgede Basın ve yayın yolu ile duyurulmamış ve ihaleye tek yatırımcı katılmıştır. Rekabet ortamı da yaratılmadığından şeffaflığı sorgulanan ihale sonucunda TOKİ, 32.607,62 metrekare taşınmazı toplam 85 milyon TL bedelle satmıştır. Aynı parseldeki Konyaaltı Belediyesinin 500 bin metrekare arsası ise toplam 2 milyon 550 bin TL’ye satılmıştır. Belediyenin metrekaresini 2 katına sattığı bir arsa neden TOKİ tarafından yarı fiyatına satılmıştır? TOKİ’nin asıl kuruluş amacı ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşların konut ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Varlıklı kişilere lüks konut arsası temin etmek ve yatırımcılara değerinin çok altında arsa satmak TOKİ’nin kuruluş amacına aykırıdır. Yine TOKİ adı üzerinde toplu konut idaresidir ve amacı da, ismine uygun olarak toplu konut üretimi yönünde çalışmalar yapmaktır.”

“23 farklı oda suç duyurusu açıklaması yaptı”
Yerel ve ulusal basında dile getirilmesine rağmen kurumların adım atmadığını; üniversite yönetiminin tüm girişimlerinin sonuç getirmediğini de anlatan Subaşı, 23 farklı meslek odasının üye olduğu Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu'nun bütün bu olanlar karşısında yaptığı olağanüstü toplantı sonrası, bir açıklama yaparak suç duyurusunda bulunacaklarını ve idari işlemlerin iptali için yargı yoluna gideceklerini duyurduklarını hatırlattı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurt-arsasi-kamu-yarari-denilerek-satildi_189167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!