Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yurt Dışı Fuarlara Ulaşım Desteğine 'Metrekare' Kriteri

Yurt dışı fuar organizasyonlarında katılımcıların standlarda görevlendireceği temsilcilerin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları ile ilgili destekler konusunda metrekare kriteri getirildi.

yapi.com.tr / AA
Yurt Dışı Fuarlara Ulaşım Desteğine 'Metrekare' Kriteri

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun 'Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği', Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yurt dışı fuar organizasyonlarında, katılımcıların standlarında görevlendireceği 50 metrekarelik alana kadar (50 metrekare dahil) en fazla 2 temsilcinin, 50 metrekare üzerinde ise en fazla 3 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları destek kapsamında katılımcıya ödenecek.

Katılımcının gen mühendisliği/biyoteknoloji, uzay ve havacılık teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, nanoteknoloji, teknik tekstil, yenilenebilir enerji, donanım, bilişim ve elektronik sektöründeki ürünleri sergilemesi ile Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDŞ) olması durumunda da aynı destek uygulaması geçerli olacak.

Üretici veya imalatçı organizasyonlarının katılacağı yurt dışı fuar organizasyonlarında standda görevlendirilen temsilciler için de aynı destek sağlanacak.

Bireysel katılımlar

Ekonomi Bakanlığı'nca belirlenerek ilan edilen ve yurt dışında düzenlenen desteklenecek sektörel nitelikteki uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarlara bireysel katılım gerçekleştirilmesi durumunda; katılımcının nakliye harcamaları, stand harcamaları, fuarın yetkili organizatörüne ödenen boş alan kirası ile katılımcıların standlarında görevlendireceği 50 metrekarelik (50 metrekare dahil) en fazla 2 temsilcinin, üzerinde ise en fazla 3 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masraflarının yüzde 50'si ödenecek.

Katılımcının Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDŞ) olması durumunda, nakliye harcamaları, stand harcamaları ve standında görevlendireceği metrekare kriterine göre belirlenmiş temsilcilerin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masraflarının yüzde 75’i ile söz konusu şirkete ödenecek.

Anılan destek oranı katılımcının gen mühendisliği/biyoteknoloji, uzay ve havacılık teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, nanoteknoloji, teknik tekstil, yenilenebilir enerji, donanım, bilişim ve elektronik konularında üretim yapması durumunda da geçerli olacak.

Üretici veya imalatçı organizasyonlarının katılacağı sektörel nitelikli uluslararası fuarlar için nakliye harcamaları, stand harcamaları ve stantta görevlendirilen 50 metrekarelik alana kadar (50 metrekare dahil) en fazla 2 temsilcinin, üzerinde ise en fazla 3 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları da karşılanacak.

Katılımcının yılda 2 defaya mahsus olmak üzere; Bakanlıkça belirlenerek ilan edilen ve yurt dışında düzenlenen sektörel nitelikteki uluslararası prestijli fuarlara yurt dışı fuar organizasyonu kapsamında katılması durumunda ulaşım masrafları desteklenecek temsilci sayısı 2'den 5'e çıkarıldı.

Yurt dışı fuarlara iştirak eden komple tesis imalatı, makine, yat imalatı, otomotiv ana sanayi sektöründeki ürünleri sergileyen katılımcıların fuar nakliye masraflarının destek kapsamında bulunmayan kısmının 10 bin doları geçmemek üzere yüzde 50'si, doğal taş, seramik, mobilya, otomotiv yan sanayi, elektronik, beyaz eşya, endüstriyel mutfak eşyaları, mücevherat ve halı sektöründeki ürünleri sergileyen katılımcıların fuar nakliye masraflarının destek kapsamında bulunmayan kısmının ise 6 bin dolarını geçmemek üzere yüzde 50'si "katılım bedeline ilaveten" desteklenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurt-disi-fuarlara-ulasim-destegine-metrekare-kriteri_120830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!