Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Türkiye'nin Enerji Verimliliği...

İTÜ Maçka Kampüsü'ndeki Kafeterya...

İTÜ’de Ağaç Nöbeti Başladı

EMO'nun Ulusal Enerji Verimliliği...

İşte Geleceğin Hızlı Ulaşım Modeli!

İstanbul'da Toplu Ulaşım 24...

İTÜ’ye Budist Tapınağı için Kampanya

Kaplumbağalı Ulaşım Eylemi

AB, Enerji Verimliliğinde...

'Akbil Basma, Turnikeden Atla'

Ulaşım Hakkı Mahallelerde Tartışılıyor

Bütçenin Yüzde 42'si Ulaşımın!

Yatırımda 2015'te En Yüksek...

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği Kuruldu

'Botobüs' İstanbul'da Trafiğe Çıktı!

AB'de Elektrikte Temiz Enerjinin...

Enerjide Yüzde 20 Tasarrufa Teşvik

Enerji Verimliliğine Teşvik Yolda

Yatırımcı Enerjiyi Sevdi

Enerji Tüketimi En Çok Ulaştırmada...

Enerji Verimliliği için Sanayide...

İşte Geleceğin Yeni Enerji Kaynakları

Enerji Projelerinde Sağlık...

Enerji Toplantısında Karadan...

İETT'den Körüklü Otobüs için İhale

Elektrik Süpürgesine AB Standardı

TÜKODER, Ulaşım Zammına Dava Açıyor

Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım...

Deniz Ulaşımında Yeni Düzen

Yerden 8 Metre Yükseklikte...

İşte İstanbul için Sürdürülebilir...

ODTÜ'ye Yeni Yol Ulaşım Sorununu Çözmez!

TMMOB’dan Ulaşıma 4 Maddelik İtiraz!

Gökyüzünde Demir Ağlarla Ulaşım!

İzmir'in Toplu Ulaşımında Yeni Dönem!

Madrid'de Şehir İçi Ulaşımda...

Toplu Ulaşım Zammı Davalık Oldu

Ulaşım Zammına Protesto: Ulaşım...

Başkent Ulaşımında Teleferik...

Yurt Dışı Fuarlara Ulaşım...

Sorunlu Ulaşımın Sebebi Bulundu

Tek Çözüm Toplu Ulaşım Değil,...

"Ulaşım Projelerini Engellemek...

İstanbul Adaylarının En Önemli...

İşte İstanbul'un 2013 Ulaşım Raporu!

Vatandaş Konut Alırken Ulaşıma...

"Gri Kent"in Renkli Ulaşımı!

"Raylı Ulaşımda Üretici Olmalıyız"

İstanbul için Yeni Ulaşım Planı!

İşte 2030 Ulaşım Ana Planı!

İTÜ'den Ulaşımda Enerji Verimliliği için Yeni Proje!

İTÜ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek yeni proje ile İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara bölgesindeki ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması hedefleniyor.

yapi.com.tr
İTÜ'den Ulaşımda Enerji Verimliliği için Yeni Proje!

İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri arasında ortaklaşa geliştirilen “İstanbul’daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi” adlı proje İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı” kapsamında desteklenecek.

İTÜ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan proje İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara bölgesindeki ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğini azaltılmasının yanı sıra, ulaşımda enerji verimliliği konularında bir dizi bilimsel ve inovatif teknik çalışmadan oluşuyor.

Test sürüşleri başlayacak

Ulaşım ve toplu taşımada kullanılan araçlarda yakıt sarfiyatı – egzoz emisyon konularındaki mevcut sorunlar ortadan kaldırılacak projede, toplu taşıma uygulamalarında enerji verimliliği değerleri artırılacak ve egzoz emisyonlarının tüm zararlı etkilerinin en aza indirilmesi sağlanacak. Projenin çalışılacağı uygulama hattı İTÜ Maslak, İETT İkitelli ve Ayazağa Garajı ile Sarıyer-Küçükçekmece olarak belirlendi. Söz konusu hatlar yol koşulları dikkate alınarak belirlenmiş, yakın zaman içerisinde test sürüşleri başlayacak.

Bir yıl devam edecek

Bir yıl sürecek olan proje ile toplu taşıma sistemlerinde yakıt - egzoz etkileşimleri hakkında bilgi artışı, egzoz sistemi ve filtrelerin bakım-onarım-temizlik uygulamaları için yeni bir sistemin geliştirilmesi gibi çalışmalar yapılacak. Projeyle ilgili detayları aktaran Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ATUM Müdürü Prof.Dr. Cüneyt Arslan şöyle konuştu:

“Nüfus bakımından Türkiye ’nin en kalabalık ili olan İstanbul’da trafiğe çıkan araçların sayısı gün geçtikçe artıyor. İBB İETT bünyesinde bulunan toplu taşıma araçlarının çoğu Euro 3, Euro 4 ve Euro 5 standartlarında olmasına rağmen İstanbul bölgesindeki yol koşulları ve yakıt türünün yanı sıra aşırı yolcu kapasitesi de egzoz sistemleri ve bu sistemlerdeki mevcut standartları doğrudan etkiliyor. Egzoz sistemlerindeki mevcut filtrelerin bakımı normal şartlarda 150.000-250.000 km arasında yapılıyor. Bu egzoz filtreleri, gün içi sefer fazlalığından dolayı kısa sürede kurum, yağ ve metalik parçalar tarafından doluyor. Kirlenerek tıkanan filtreler, normal koşullarda olması gereken egzoz akısını engelleyerek aracın çekiş gücünü düşürüp yakıt sarfiyatını artırmakta ve filtre performansını azaltarak aracın sebep olduğu zararlı egzoz emisyon oranını artırıyor.”

Sağlığa zararı çok büyük

İstanbul’da günlük toplu taşıma hizmetini kullanan yaklaşık 5 milyon insandan 1,5 milyon (%30) kadarının otobüs ulaşımını kullandığını kirlenen filtrelerin temizlenmesinin ülkemiz açısından büyük önem arz ettiğini belirten Prof. Arslan emisyonların sağlık açısından taşıdığı riskleri ise şöyle açıkladı:

“Özellikle egzoz emisyonlarının sağlık açısından birçok olumsuz etkileri bulunuyor. Bu zararlı etkenlere maruz kalan insanlar beyin, kalp veya akciğer hastalıklarına yakalanarak erken ölümle karşılaşabilmekte. EPA’ nın belirlediği istatistik verilerine göre egzoz emisyonlarının en tehlikelisi olan partikül maddenin (PM10) ortamda 15 microgram (μg/cm3) artısı günlük ölümlerde % 0.6 – 1.2, genel ölümlerde % 0.6’lık bir etkisi bulunuyor. 65 yaş üzerinde ise Astım- Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarında (KOAH) %1 artışa neden oluyor; ayrıca her yıl ortalama 4214 kişi kardiyovasküler, 280 kişi Akciğer hastalıklarına yakalanıyor ve bu vakalar erken ölümle sonuçlanıyor.”

Mali boyutu yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere Avrupa (EURO) ve Amerika (EPA) insan sağlığı ve çevreyi korumak amacıyla egzoz emisyonlar için limit değerler belirlediğini, buna ek olarak 2010 yılı itibariyle egzoz emisyonlarını azaltan egzoz filtrelerinin de bakımı ve temizlenmesi konularında katı kurallar koyduğunu aktaran Arslan, projenin mali boyutuyla ilgili şu bilgileri verdi. “Mevcut yasal düzenlemelerin uygulanabilmesi koşulu, yanmanın iyileştirilmesi ve yardımcı ekipmanlarla egzoz emisyon seviyesinin kontrol altına alınması ile mümkün. Araçların motor kısmında yapılacak düzenlemeler emisyon oranlarını istenilen seviyeye düşüremeyeceği fikriyle yanma sonrasında kullanılmak üzere çeşitli teknoloji ve teknik uygulamalar geliştirilmiş. İstenilen normları yakalamak amacıyla geliştirilen ileri teknoloji ürünü egzoz-filtre sistemleri de bu uygulamaların en başında yer alıyor. İthal edilen araçların egzoz sistemlerinde, emisyon değerlerini ve bu emisyonların zararlı etkilerini azaltan filtre düzenekleri mevcut. Bu kapsamda kullanılmakta olan filtreler DOC, DPF, CDPF ve SCR adındaki filtrelerdir. Bu filtreler ülkemizde henüz üretilememekte olup yüksek fiyatlarla yurt dışından tedarik ediliyor. Yüksek performansa sahip çevreci bu filtrelerin yaklaşık fiyatları ise DOC 1500- 2000 Dolar, DPF 3000-3500 Dolar, CDPF 4500-5000 Dolar, SCR ise 2000-2500 Dolar arasında bulunuyor. Filtrelerin üretimi ileri bir teknoloji ile sağlanıp bakım ve temizliği de en modern yöntemlerle yapılıyor. Amerika’da bu yöntemler kullanılarak kirli filtreler 500-1000 Dolar civarlarında bir maliyet ile temizleniyor. Kuzey Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırma, 2012'de sadece 230 bin adet DPF temizlendiğini, temizleme için harcanan bütçenin 69,7 milyon dolar olduğunu ortaya koydu. 2015 yılında temizlenecek adedin 450 bine, bütçenin ise 112,1 milyon dolara yükseleceği öngörülüyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ituden-ulasimda-enerji-verimliligi-icin-yeni-proje_124237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!