Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zemin Etüdü Belgesini Görmeden Ev Almayın

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut alacakları uyardı. Demir, “ Binanın dış cephesi ve duvarları sağlam olduğunu garantilemez. Konut alacaklar öncelikle binanın zemin etüdü belgelerini görmeli ve incelemeli” dedi.

yapi.com.tr
Zemin Etüdü Belgesini Görmeden Ev Almayın

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut alma arifesinde olanlara deprem gerçeğini unutmama çağrısı yaptı. Tüketicilerin konut satın alırken hem firmayı, hem de projeyi çok iyi araştırması gerektiğini belirten Demir, “Binalarda kullanılan demirin özelliği, taşıyıcı kolonların etkinliği ve bodrumlar bize sağlamlığı konusunda fikir verir. Özellikle bodruma bakarak o binadaki su yalıtımının eksik veya standartlara uygun yapılıp yapılmadığı anlaşılır. Sektörümüzde artık ısı yalıtımı ile birlikte su yalıtımı da zorunlu hale getirildi. Çünkü su yalıtımının olmadığı ya da yetersiz kaldığı binalarda beton içindeki demirler korozyona uğrar. Bu da binaların zamanla aşınmasına ve depreme karşı zayıf kalmasına neden olur” diye konuştu.

Betonlardan midye kabukları çıktı

Hamit Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da deprem konusunda oldukça hassas davranmaya başladığını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Bakanlığımız çok çarpıcı veriler ortaya koydu. Riskli görülen birçok binanın betonundan midye kabuklarının çıktığı açıklandı. Bu çok acı da olsa, binaların durumunu gözler önüne seren bir gerçek. Bu noktada başlatılan kentsel dönüşüm; özellikle olası Marmara Depremi’nde yaşanabilecek zararların en aza indirilmesi açısından oldukça kilit bir proje. Hem sektör temsilcilerinin hem de vatandaşların bu konuda duyarlı davranması ve kentsel dönüşüme destek vermesi gerekiyor. Böylece riskli binalar ortadan kaldırılarak daha sağlam ve güvenli binalarla depreme karşı hazırlıklı olmak mümkün olacak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zemin-etudu-belgesini-gormeden-ev-almayin_105304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!