Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeynel Bey Türbesi'nin Taşıyacak Sözleşme İmzalandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Zeynel Bey Türbesi’nin Ilısu Barajı çerçevesinde inşa edilecek Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınmasına ilişkin sözleşmeyi imzaladı

yapi.com.tr
Zeynel Bey Türbesi'nin Taşıyacak Sözleşme İmzalandı

'Anıt Eserlerin Yerinde Korunması veya Taşınması' kapsamında Arkeopark alanına taşınması planlanan ve 'Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları' çerçevesinde inşa edilecek Zeynel Bey Türbesi’nin korunma ve taşınmasına ilişkin sözleşme imzalandı. Projenin, tek ihale kapsamında yaptırılması kararlaştırılmış; bu çerçevede proje ve uygulama işlerini bir arada içeren şartname ve yaklaşık maliyet hazırlanarak, Zeynel Bey Türbesi Taşıma ve Koruma Yapımı adı altında ihaleye çıkarılmıştı. Projenin kontrol çalışmaları, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

“Kültürel varlıklara verilen önemin kanıtı niteliğinde”

Bölgedeki yeniden yerleşim çalışmalarının bir parçası olan Zeynel Bey Türbesi’nin taşınma işi, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren beş gün içinde başlayacak ve teslim tarihinden itibaren 250 gün içinde de tamamlanacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bakanlık olarak kültürel varlıkların korunmasına büyük hassasiyet gösteriyoruz. Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması Ilısu Barajı İnşaatı’nın simge projelerinden biridir. Bu proje aynı zamanda kültürel varlıklara verilen önemin ve gösterilen hassasiyetin kanıtı niteliğindedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeynel-bey-turbesinin-tasiyacak-sozlesme-imzalandi_133536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!