Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Biz Kırlangıç Değiliz, Hasankeyf’te Kalmak İstiyoruz"

Hasankeyf ilçesinin Kesmeköprü köyünde yaşayan yaklaşık 300 kişi, kendi topraklarının yeni yerleşim birimine verileceği iddiasıyla yürüyüş düzenledi.

yapi.com.tr
"Biz Kırlangıç Değiliz, Hasankeyf’te Kalmak İstiyoruz"

DHA'nın haberine göre, Batman’ın Ilısu Baraj Gölü altında kalacak tarihi Hasankeyf ilçesinin Kesmeköprü köyünde yaşayan vatandaşlar, kendi topraklarının yeni yerleşim birimine verileceğini, kendilerinin de Raman Dağı’na gönderildiği gerekçesiyle ilçede yol kesme eylemi yaptı. Raman Dağı’na gitmeyeceklerini belirten köylüler yeni Hasankeyf’te kendilerine yer verilmesini istedi.

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi Hasankeyf İlçesi’nin Kesmeköprü Köyü’nde yaşayan köylüler, ilçede yol kesme eylemi yaptı. Kendi köylerinin bir bölümü de su altında kalacak olan köylüler, arazilerinin bir bölümünün kamulaştırılarak, yeni yerleşim birimine taşınacak köylülere tahsis edildiğini söyledi. Köylüler, kendilerine ise Raman Dağı çevresinde yer verildiğini belirterek, bu uzak bölgeye gitmek istemediklerini ve Hasankeyf’in yeni yerleşim biriminde kendilerine konut ve yer tahsis edilmesini istedi.

Kırlangıç değiliz

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 kişi Ilısu Baraj inşaatına giden yolu kesti. ‘Kırlangıç değiliz, T.C. vatandaşıyız, göç etmek istemiyoruz’, ‘Tarlalarımız bizden alıp Hasankeyflilere hediye ediliyor’, ‘Göçün mimarı DSİ’ yazılı dövizler açan köylüler, baraj inşaatına gidecek araçların geçişine izin vermedi.

Köy muhtarı İhsan Yıldız, “Topraklarımızı yarı fiyatına bizden alıp bizi göçe zorluyorlar. Yıllardır Hasankeyf’le iç içe yaşadık. Bir sorunuz yok. Aramızda sadece Dicle Nehri geçmesine rağmen DSİ bizi ayırmak istiyor. Çocuklarımız bile aynı okula gidiyorlar. Biz bunu kabul etmediğimiz için eylem yaparak sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

Dün Hasankeyf’e gelerek yeni köprü ve kavşakların temelini atan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Hasankeyfliler'in basına kapalı görüştüklerini dile getiren köylüler, bakanların kendi köy topraklarını onlara vereceklerini söylediklerini iddia etti. Köylülerden Abdülkerim Tapkan şunları söyledi:

“Dört bakan Hasankeyfliler ile toplantı yaptı. Biz de gizli katıldık. Baraj altında kalmayan topraklarımızın alınıp Hasankeyfliler'e verileceğini belirttiler. Yıllardır Hasankeyf’le komşuyuz. Aramızda sadece Dicle Nehri geçiyor. Biz de yeni Hasankeyf’te yer almak istediğimizi belirttik. Ancak kabul etmediler. Bizim topraklarımızın üzerine yeni Hasankeyf yaptılar, bizi de Hasankeyf’ten uzak bir alana taşıyacaklarını belirttiler. Biz bu haksızlığı kabul etmediğimiz için bugün yeni Hasankeyf ve köprü çalışmalarını durdurduk. Hakkımızı alana kadar eylemimiz sürecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-kirlangic-degiliz-hasankeyfte-kalmak-istiyoruz_112707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!