Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Hasankeyf’in İnsansızlaştırılması Hedefleniyor"

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi DSİ ve Orman Bakanlığı’nın dağıttığı broşürün “Hasankeyf’in yalnızlaştırılması ve insansızlaştırılmasının temel amaç olduğunu” gösterdiğini belirtti, halkın rızasının olmadığını vurguladı.

yapı.com.tr
"Hasankeyf’in İnsansızlaştırılması Hedefleniyor"

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Orman Bakanlığı ve Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Hasankeyf’le ilgili yayımlayıp dağıttığı broşürün “ciddiyetsiz ve trajikomik”, içinde yer alan ifadelerin de halkı kandırmaya yönelik olduğunu belirtti.

Bianet'in haberine göre, girişimin açıklamasında, Ilısu Baraj Projesi ile sular altında kalacak Hasankeyf’in yerinden taşınması projesiyle ilgili broşür eleştirildi.

“Elitist cümlelerle insanlara yaklaşılıp yeni Hasankeyf’in bir cennet olduğunun, şu anda bulunan Hasankeyf’in yaşanmaz bir yer olduğunun iddia edildiği broşürde Hasankeyf’in yalnızlaştırılması ve insansızlaştırılmasının temel amaç olduğu net bir şekilde görülmektedir.”

Halkın rızası yok

Broşürde söylenenin aksine, ‘Yeni Hasankeyf’ yerleşim alanının halk tarafından belirlenmediğinin anlatıldığı açıklamada, Yeni Hasankeyf ile ilgili yapılan çalışmaların hiçbirinde Hasankeyflilerin görüşlerine başvurulmadığı vurgulandı.

Projenin halkın rızasına dayanmadığı da dile getirildi.

“Yeni Hasankeyf Projesi çalışmalarına halktan bağımsız devam edilen, hukuka, vicdana ve uluslararası hiçbir sözleşmeye uymayan bir projedir.”

Sebep diye...

Girişimin broşüre yönelik eleştirileri açıklamada şu ifadelerle dile getirildi:

* Broşürde mevcut Hasankeyf yerleşkesinde çarpık kentleşmenin olduğunu belirtiliyor, ama bunun sadece Hasankeyf’e özgü bir sorun olmadığı gizleniyor. Sorun Türkiye’nin her şehrinde yaşanıyor. Bu sorunu 12 bin yıllık geçmişi olan antik şehir Hasankeyf’i sular altında bırakacak bir sebep olarak sunuyorlar.

* Broşürde olan Hasankeyf’in suyunun sağlık şartlarını tam taşımadığını ifade ediliyor. Soruyoruz o halde: Madem bunu biliyorsunuz, yıllardır Hasankeyf halkına neden bu suyu içiriyorsunuz? Yoksa yok etmek adına bu da bir taktik mi?

Zaten açıkhava müzesi

* Yeni yüksek standartlarda bir müze yapılacağı söyleniyor. Var olan açıkhava müzesini yok edip suni bir müze hangi akla mantığa vicdana sığabilir?

* Mevcut Hasankeyf’te bulunan yeşil alandan daha fazla bir alanın sağlandığını belirtiyorlar. Bu ağaçlar nerede? Nereye, ne zaman dikildi?

* Yeni yapılacak Hasankeyf’te turizmin istihdamda 39 kat, yıllık gelirde de 83 kat artacağını da ifade etmişler. Şu anda Hasankeyf mevcut haliyle bile broşürde bahsedilen potansiyelin kat be kat fazlasını taşımaktadır. Eğer Hasankeyf mevcut haliyle güçlendirilirse çevre illerin ekonomisini bile kalkındıracak potansiyele sahiptir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfin-insansizlastirilmasi-hedefleniyor_122065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!