Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeytinburnu Oto Sanayi Sitesi Arazisi İmara Açıldı

İstanbul, Zeytinburnu Ambarlar’daki Nakliyeciler Sitesi’nin ardından Zeytinburnu Oto Sanayi Sitesi de bölgeden taşınarak arazisi imara açıldı. Zeytinburnu Oto Sanayi Sitesi’nin yaklaşık 8 dönümlük arazisine 7 katlı konut ve ticari birimler inşa etmek üzere imar planları değiştirildi.

yapi.com.tr
Zeytinburnu Oto Sanayi Sitesi Arazisi İmara Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Zeytinburnu'nda oto sanayi sitesinin bulunduğu ve imar planlarında “küçük sanatlar alanı”nda kalan 8 bin 258 metrekarelik arazinin imarını “ticaret ve konut” olarak değiştirerek itirazlar için askıya çıkardı. Üzerinde altı adet tek katlı oto tamir atölyelerinin bulunduğu parsellerin inşaat hakkı 1.60, yüksekliği de 7 kat olarak belirlendi. Plan değişikliğine ilişkin hazırlanan rapora göre parsellerin sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı ve özel bir şirket. Değişikliğe ilişkin görüşü sorulan İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı, yeni yapılanmalarda Tarihi Yarımada siluetine etkinin değerlendirilebilmesi için her türlü plan ve projede “Dünya Mirası Kültür Varlıkları için Çevresel Etki Değerlendirmesi Rehberi”nin dikkate alınması gerektiğini hatırlattı. Görüş yazısında inşaat projesi için “Kültürel Miras Etki Değerlendirme Raporu” hazırlanması istendi. Bu nedenle plan notlarına, tarihi kent merkezi görünümünü etkileyen alanlarda yükseklik değerlerine uyulmasına ilişkin hüküm konuldu.

İBB planı reddetmişti
Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre raporda, Zeytinburnu Oto Sanayi Sitesi'ne ilişkin ilk imar planı değişikliğinin 2017 yılında gündeme geldiği, arazinin “inşaat hakkı 2, yükseklik 45 metre” yapılaşma koşullarında ticaret ve konut alanına alınması talebinin İBB'ye iletildiği aktarıldı. Raporda yer alan bilgilere göre İBB Meclisi, parsellerin bulunduğu alanın bölge planı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirterek değişikliği kabul etmedi. Raporda, sitedeki riskli yapıların yıkılması ile alanın işlevsiz kalacağı ve talep edilen plan kararlarının idarece ne zaman yapılacağı konusunda da belirsizlik olması nedeniyle mağduriyete sebep olunduğu savunuldu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytinburnu-oto-sanayi-sitesi-arazisi-imara-acildi_170701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!