Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erdem Mimarlar'ın Yeni Başarısı

Uluslararası pek çok ödülün sahibi Erdem Mimarlar, 'Kanada Uluslararası Bahçe Eğitim Fuarı Projesi' ile en yüksek oyu aldı.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

Erdem Mimarlar'ın Yeni Başarısı Erdem Mimarlar'ın Yeni Başarısı

Peyzaj mimarı - kentsel tasarımcı Sunay Erdem ve mimar Günay Erdem'in tasarımı, bu yılın ortalarında Kanada'nın Sudbury şehrinde Uluslararası Bahçe Eğitim Fuarı için düzenlenen yarışmada en fazla oyu toplamıştı.

Tasarladıkları bahçenin rakiplerini ciddi bir oy farkıyla geride bıraktığını belirten Sunay Erdem projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

"Sürekli gelişen bir bahçe etkinliği ile karşı karşıyaydık. Kazanan tüm projeler önce bahçelere uygulandı ve sonbaharda ürünlerini verdi. Her sene birer faz ilerleyen bu bahçe organizasyonunun bu sene 3. faz ile sona ermeyeceğini ve bu alanın gelecekte büyüyeceğini düşünüyoruz. O nedenle de işe, Dolki Dozzy Parkı'nın tamamını tasarlayarak başladık. Park, bahçenin bedenidir. Kalbini ise ekili alan oluşturuyor. Alanın 'kalbinden' bütün bedene yani parka yayılan bir kılcal yaya yolu sistemi geliştirdik. Bu yaya sitemi gelecekteki parkın gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlayacak. Bitki örtüsünü zenginleştirip toprak kaymalarını ve çirkin görüntüyü engelledik. Boşluklar için gelecekte bahçe etkinliklerinin yapılacağı alanları tarifledik. Geriye ‘kalbi’ çalıştırmak kaldı.”

Alanın kalbine simgesel bir anlam yüklemediklerini belirten Erdem; “Bu nedenle, tasarlanması istenen yapı için yetiştirilen ürünlerden birini seçtik. Yapı aynen seçtiğimiz domates gibi üzerini saran sarmaşığın sonbaharda kızarmasıyla yeşerip olgunlaşacak. Böylece alana bir ruh da kazandırılmış olacak. Aynen etrafındaki dikili sebze bahçelerindeki gibi, ağaç dallarından örülmüş, sarmaşıklar ile sarılmış, her sene yeniden yeşerip kızaran, yaşayan bir yapı…"


Tasarım: Sunay Erdem, Günay Erdem
Danışman ve Yardımcılar: Serpil Öztekin Erdem, Aslı Tulay Erdem, Oktay Kara, Mehmet Emin Daş, Kaan Tuna, Serhat Ulubay, Oğuzhan Girgin, Gökhan Koç, Ada Erdem, Özge Evirgen, Shathra Alazzawi


http://www.yapi.com.tr/yarismalar/erdem-mimarlarin-yeni-basarisi_103431.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!