Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

'Kentzede' Yarışması Sonuçlandı

'Kusurluluk' (Imperfection) üstbaşlığı ile gerçekleşen 1. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü lisans öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 'Kentzede' temalı mimari proje yarışması sonuçlandı.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

'Kentzede' Yarışması Sonuçlandı 'Kentzede' Yarışması Sonuçlandı

'Kentzede' teması, İstanbul’da kent üzerinde hiçbir söz hakkı yokmuş gibi görünen, mevcut erklerin güdümünde yaşamaya zorunlu bırakılan kentlinin, Michel de Certeau’nun 'taktik ve strateji' söyleminde bahsettiği şekilde kurnazca kentte var olma biçimlerine atıfta bulunmakta.

Kentte sessiz bir figüran gibi görünen kentli, erkin kent yaşamı üzerine ürettiği stratejilere karşı alttan alta sürekli taktikler üreterek ayakta kalırken kentin tepeden gelen kararlarla şekillenmesine karşı kenti, kendi gündelik hayat ölçeğinde ele alır; onun kusurlarından beslenerek 'kentzede'leşir ve karşılaştığı kusurlara göre bir hayat kurar. Bu şekilde kentli, kent hayatında fark edilmeden en çok sözü söyleyen olur.

'Kentzede' teması çerçevesinde yarışmacılardan, kent yaşamında ve gündelik hayatta karşılaşılan sorunlar karşısında bireylerin kendi el yordamlarıyla ve anlık olarak ürettikleri çözümlere yönelik yaratıcı mekansal öneriler geliştirmeleri istendi.

Jüri üyeleri arasında Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Doç. Dr. Esra Fidanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Hakkı Yırıtıcı, Yrd. Doç. Dr. Evren Burak Enginöz, Mimar Pelin Çetken ’in yer aldığı 'Kentzede' yarışmasında ödüle değer görülen isimler şöyle sıralanıyor:

Birincilik Ödülü: Hamdi Salih Kalyoncu, Muhammed Tarık Mermer ve Serbay Katarİkincilik Ödülü: Ömer Talha Yağcı ve Dilan ÇelikÜçüncülük Ödülü: Elif Meva Tokmak ve Gözde Biçer


Mansiyonlar:
- Hamdi Salih Kalyoncu, Muhammed Tarık Mermer ve Serbay Katar
- Ömer Talha Yağcı ve Dilan Çelik
- Sıla Beste Tekin ve Gökçem Kamışlı

Yarışmaya katılan tüm projelerin yer aldığı sergi, 12 Aralık 2012 tarihine kadar İstanbul Kültür Üniversitesi Zemin Kat Sergi Holü'nde izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/kentzede-yarismasi-sonuclandi_103138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!