Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akdeniz Odaklı Ulaşım Çözümleri Kocaeli'nde Masaya Yatırıldı

Yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla Kocaeli’nde düzenlenen SOLUTIONs Çalıştayı'nda, Akdeniz Bölgesi'ndeki inovatif kent içi ulaşım çözümleri tartışıldı.

yapi.com.tr
Akdeniz Odaklı Ulaşım Çözümleri Kocaeli'nde Masaya Yatırıldı

EMBARQ Türkiye’nin proje ortağı olduğu EU SOLUTIONs (Sharing Opportunities for Low-carbon Urban TransportatION- Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım Çözümlerinin Paylaşılması) projesi kapsamında şehirler arasında yenilikçi ve çevreci kent içi ulaşım çözümleri ile ilgili bir çalıştay düzenlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliği yaptığı çalıştayda, mevcut değerlendirmelerin ve geleceğe dönük çözüm önerilerinin paylaşılması tevşik edilirken; bu çözümlerin dünyanın çeşitli şehirlerinde de hayata geçirilmesi desteklendi.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan, Antalya, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Şanlıurfa ve Tekirdağ Belediyeleri'nden ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan uzmanların da yer aldığı 48 katılımcıdan oluşan çalıştayda; Almanya, Fransa vb ülkelerden ulaşım alanında çalışmalar yürüten UITP, BASt, IFSTTAR, Rupprecth-Consult, CERTH-HIT ile TTR-LTD gibi uluslararası kurumların temsilcileri ile Akdeniz Bölgesi için düşünülen çözümler tartışıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol'un ve EMBARQ Türkiye Program Koordinatörü Pınar Köse’nin açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayda sırasıyla; toplu taşıma, ulaşım altyapısı, kent lojistiği, sürdürülebilir kent içi ulaşım planları/bütünleşik ulaşım, AB sürdürülebilir ulaşıım projeleri fonları ve fırsatları ile kent içi ulaşım politikalarının geliştirilmesi konularına değinildi.

Fransız Ulaşım ve Şehir Planlama Enstitüsü IFSTTAR'dan Laetitia Dablanc, "Kent Lojistiği" başlıklı sunumunda; elektrikle çalışan ve sayısı gittikçe artan kargo bisikletlerin, ulaşımda verimliliği artırması ve karbon emisyonunu düşürmesi açısından iyi bir çözüm olabileceğini söyledi. Dablanc, “Bisikletle yaya alanlarında, bisiklet ya da araç yollarında kolayca gidilebilir. Ayrıca bisiklet kullanımı topluma ekonomik bir yarar da sağlar” dedi.

Almanya Köln Rupprecth-Consult’tan Dr. Susanne Boehler-Baedeker’in ise "Entegre Ulaşım Planlaması" üzerine yaptığı konuşmada bütünleşik ulaşım planları ile daha sürdürülebilir ulaşım imkanlarına odaklanılabileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akdeniz-odakli-ulasim-cozumleri-kocaelinde-masaya-yatirildi_124270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!