Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar

Belediyelerin riskli alanlardaki dönüşüm modelleri 'Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar' panelinde her yönüyle tartışılacak ve yeni dönüşüm modelleri masaya yatırılacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Mart 2015 09:30
BİTİŞ TARİHİ: 10 Mart 2015 17:30
YER: İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Taksim Taşkışla Kampüsü, 109 No’lu Prof. Nezih Eldem Salonu
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü, Kentsel Tasarım ve Planlama Çalışma Grubu

DESTEKLEYENLER:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu

+ Ajandama Ekle

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın katkılarıyla ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu'nun desteğiyle düzenlenen 'Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar' panelinde; Bakanlık yetkilileri, belediye uygulamacıları, şehir plancıları, değerlemeciler ve hukukçular kentsel dönüşümün daha da gelişmesi için yeni öneriler getirecekler, yepyeni yaklaşımları ve yöntemleri paylaşacaklar.

Panel hakkında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Kentsel Dönüşüm ülkemiz gündemine son yıllarda girmiş, uzmanlar, kentliler, siyasetçiler ve yöneticiler tarafından akademik ve bilimsel çevrelerde, günlük yaşamda sıkça sözü edilen bir kavram haline gelmiştir. Kent gündemindeki yeri, planlama yaklaşımı ve uygulama örnekleri her geçen gün yeni konuları ortaya çıkarmaktadır.

Kentsel dönüşüm yaklaşımları, günümüzde kentlerin geleceği hakkında yapılan bir çok tartışmanın odak noktasında yer almaktadır. Konuya ilişkin çeşitli yasal düzenlemeler yapılmış ve yenileri de gündeme gelmiş olmasına rağmen, halen kentsel dönüşümün tanımlanmasında, uygulanmasında, algılanmasında farklılıklar devam etmektedir.

Bu durum esasen, dönüşüm kavramının, planlama, tasarım yaklaşımları ve uygulama deneyimlerinin sürekli olarak, yenilikçi yaklaşımlarla ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu noktada kentsel dönüşümün, kentsel planlamanın ve kentsel tasarımın bir parçası olduğunun da hatırlanması ve vurgulanması gereklidir.

Bu amaçla, 10 Mart 2015 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü ve Kentsel Tasarım ve Planlama Çalışma Grubu ev sahipliğinde 'Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar' konulu bir panel gerçekleştirilecektir. İlgili paydaşların katılımı ile konu, başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde planlama, tasarım, hukuk, katılım, ekonomik, değerleme, yönetim vb. boyutlarıyla ve uygulama deneyimleri ile birlikte değerlendirilecektir”.

Kentsel dönüşümün alt yapısının şehir planlaması ve kentsel tasarım olduğuna vurgu yapan Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören de panel için şunları söyledi:

“Türkiye’de şehir planlamasının en köklü merkezi olan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Bakanlık ile birlikte kentsel dönüşümde çok önemli çalışmalar yapma kapasitesini bildiğimizden, bu çalışmanın organizasyonunda bulunmaktan mutlu olduk. Panelin bu alandaki diğer toplantılardan farkı, bugüne kadar yapılanların ışığında kentsel dönüşümde yeni modeller ve yaklaşımların kamuoyuna sunulmasıdır”.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kentsel-donusumde-yeni-yaklasimlar_129148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!