Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Rantsal Değil Yaşamsal Dönüşüm Olacak"

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kentsel dönüşüm tartışmalarının olduğu bu bölgeler için, "Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmayacak. Bu evlerin içinde yaşayan insanların rızasıyla yaşamsal dönüşüm gerçekleştirilecek. İktidarımızda gecekondulaşmayı betonlaşmayla değiştirmeyeceğiz" dedi.

yapi.com.tr
"Rantsal Değil Yaşamsal Dönüşüm Olacak"

Balbay seçim çalışmalarını Çiğli’nin Şirintepe Güzeltepe semtlerinde Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi’nde Bayraklı ve Bornova’nın varoşlarında sürdürdü. Buralarda yurttaşların 1960-70-80’li yıllarda kendi olanakları ile yeni semtler yarattığını, sonraki yıllarda da bu yeni semtler eklendiğini vurgulayan Balbay, gelinen noktada kentsel dönüşümün buna tam bir çare olmadığını vurguladı. Balbay şöyle dedi:

"Gecekondulaşma sorunu elbette çözülmeliydi. İmarsız semtler, altyapısız evler ve depreme dayanıksız düzensiz yapılaşmalar aşılmalıydı. Buna çare olarak düşünülen kentsel dönüşümün tamamen rantsal dönüşüm olarak algılanması ile birlikte gecekonduların yerini beton kondular aldı. Bu da çok sağlıklı değil. Biz kent varoşlarında dönüşümü rantsal değil yaşanabilir şehirler yaratarak gerçekleştireceğiz."

Balbay Cumhuriyet Mahallesi’nde yurttaşların ulaşım için kullandığı minibüslerle yolculuk etti, esnafla konuştu, onların çözüm önerilerini dinledi. Balbay, "Biz tarımın çözümünü tarımcılarla, sanayinin çözümünü sanayicilerle arayacağız. Kentsel dönüşümde de gecekondulaşmanın çözümünü elbette bu evlerin içinde yaşayan yurttaşlarla birlikte gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rantsal-degil-yasamsal-donusum-olacak_131339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!