Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin İlk Durağı Adana Oldu

'Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin ilki, 26 Şubat Perşembe günü Adana’da gerçekleştirildi. Rönesans GY ana sponsorluğunda ve Emlak GYO’nun katkılarıyla, Hafele ve Yıldız Entegre’nin sponsorluğunda düzenlenen zirvenin bir sonraki adresi Antalya olacak.

yapi.com.tr
Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin İlk Durağı Adana Oldu

'Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi', Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanısıra ilçe belediye başkanları, gayrimenkul şirketleri üst düzey yetkilileri, kentsel dönüşüme katkı sağlayan şirket temsilcileri ve fikir önderlerinin katılımıyla, Adana Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.

Hüseyin Sözlü: Şehirleşmede bugüne kadar sınıfta kaldığımız doğrudur

Türkiye’de son yıllarda hızla sayıları artan 'kentsel dönüşüm' projelerinin, özellikle de Adana’nın dönüşümünün konu olarak ele alındığı zirvede açılış konuşmasını gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Şehirleşmede bugüne kadar sınıfta kaldığımız doğrudur” dedi. “Kentsel dönüşüm projelerini, sadece binaların yenilenmesi olarak ele alırsak yine sınıfta kalırız” diye konuşan Sözlü, “Kentsel dönüşüm şehircilik adına kaybedilen zamanın telafi edilmesi için bir fırsattır. Sadece binaların yenilendiği değil, altyapı problemlerinin giderildiği model kapsamında, şehirlerimizi bütüncül bir anlayışla rehabilite edeceğiz” diye ekledi. Adana’da Seyhan Nehri çevresinin kentsel dönüşümde öne çıkan bölgeler arasında yer aldığını anlatan Sözlü, yaklaşık 2 milyon nüfusu olan Adana’da modern şehircilik konusunda ciddi potansiyel olduğunu da vurguladı.

Kamil Yanıkömeroğlu: Adana, Rönesans Gayrimenkul için önemli bir bölge

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ise zirveyle ilgili olarak, “Zirvede, modern şehircilik ve kentsel dönüşüm süreçlerinin gelişmesi adına önemli adımlar atıldığı kanısındayız” dedi. Adana’nın Rönesans Gayrimenkul için önemli bir bölge olduğuna değinen Yanıkömeroğlu, “Optimum AVM, bu bölgede yaptığımız dönüşüme bir örnektir. Başlatmış olduğumuz PPP projeleriyle Adana’daki yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Hakkı Yıldız: Kentsel dönüşüme, gözün gördüğü ilk noktadan başlamak gerek

Modern şehre ulaşmak için kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız Entegre İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız da, “Kentsel dönüşüme hemen arka sokaktan, yani gözün gördüğü ilk noktadan başlamak gerekiyor. Kenti değiştirmek, aynı zamanda o bölgedeki toplumu da dönüştürmek anlamına geliyor. Gayrimenkul ve mobilya sektörlerine ürün ve hizmet üreten bir grup olarak, Türkiye’nin kentsel dönüşüm projelerini önemsiyoruz. Yıldız Entegre olarak ülkemizin modern şehirlerinin inşasında rol almanın aynı zamanda sosyal sorumluluk olduğu kanısındayız. Bu nedenle doğru planlanmış kentsel dönüşüm projelerini gönülden destekliyoruz” dedi.

Hilmi Uytun: Devlet, kamu ve özel sektör birlikte hareket etmeli

Hafele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ise, bu süreçte devlet, kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. “Adana, ekonomi, sanayi ve finans alanlarında Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yerini aldı. Şimdi, yeni bir kentsel yapılaşma modeli ile Türkiye’ye örnek olmaya hazırlanıyor” diyen Uytun, “Adana halkının çağdaş standartlarda yaşam alanlarına kavuşması, yeterli kaynak kullanımı, özenli malzeme seçimi ve güçlü projelerle mümkün olabilir. Adana’ya yeni bir ticari hareket getirerek, bölgeye olan ilginin de artacağı kanısındayız” şeklinde konuştu. Lüks tanımının değiştiğine de değinen Uytun, “Artık vatandaşlar daha iyi yaşam alanlarını tercih ediyor. Son tüketicilerin gayrimenkul şirketlerinden beklentiler değişti. Kentsel dönüşüm ve modern şehircilik konseptine tüm paydaşların bu açıdan da yaklaşmaları artık şart” diye ekledi.

'Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin Adana’dan sonraki adresi ise Antalya olacak. Zirve, Bursa ve İstanbul’da da gerçekleşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-sehircilik-ve-kentsel-donusum-zirvesinin-ilk-duragi-adana-oldu_128954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!