Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlığın Sosyal Forumu / Toplumsal Belediyecilik: KATILIM / DENEYİM / DİRENİŞ

Türkiye’de 2014 yerel seçimleri yaklaşırken Mimarlığın Sosyal Forumu’nun ikincisi, 'Toplumsal Belediyecilik: KATILIM / DENEYİM / DİRENİŞ' temasıyla Ankara’da toplanıyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

Mimarlığın Sosyal Forumu / Toplumsal Belediyecilik: KATILIM / DENEYİM / DİRENİŞ
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Kasım 2013
BİTİŞ TARİHİ: 23 Kasım 2013
YER: TED Üniversitesi, Ziya Gökalp Caddesi, No: 48, Kolej, Çankaya
ŞEHİR: Ankara
DÜZENLEYEN:

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

WEB ADRESİ:

msf2013.mimarlarodasiankara.org

TELEFON: 0312 417 86 65
DİĞER BİLGİLER:

msf2013@mimarlarodasiankara.org

+ Ajandama Ekle

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, "Dünya ölçeğinde dikkat çekmiş sivil bir hareket olan Gezi direnişi, toplumun tüm kesimlerinde kentsel politikalarda  katılımcılık talebini açığa çıkarttı" denilerek; bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Mimarlığın Sosyal Forumu'nun, yerel yönetimlerin nasıl şekilleneceği, katılım süreçlerinin organizasyonu, kamusal alanların bu ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden düzenlenmesi, kentsel dönüşüm yerine kentsel sağlıklaştırmanın katılımcı bir süreçle yeniden ele alınması konularında bir birikim oluşturmayı amaçladığı kaydediliyor.

Mimarlığın Sosyal Forumu programı için tıklayınız

Bu birikimi, ulusal ve uluslararası deneyimlerin ışığında yerel örgütlenmelere taşımanın da Mimarlığın Sosyal Forumu’nun hedefleri arasında yer aldığının kaydedildiği açıklamada, Gezi direnişinin yerel yönetimlerde ete kemiğe bürünmesine yönelik mücadele eden tüm kişi, kurum ve örgütler Forum'da buluşmaya davet ediliyor:

"Toplumsal bir bakış açısıyla yerel iktidarı bir direniş hattı olarak örmek mümkündür: Yaşamın zenginleştirilmesinde, kamusal alanların çoğaltılmasında, kültürel mirasın korunmasında, sosyal konutun yeniden işlevlenmesinde, engellilerin toplumsal hayata katılmasında, kent ekonomisinin katılımcı biçimde şekillenmesinde. 59 yıllık tarihi boyunca mimarlığın toplumsal bir hizmet olarak üretilmesini savunmuş bulunan Mimarlar Odası’nın, başkent Ankara’da faaliyet göstermekte olan Ankara Şubesi, bu doğrultuda çalışmakta olan meslek örgütlerini, sivil inisiyatifleri ve kentsel toplumsal hareketlerin aktivistlerini, mahallelerde doğrudan demokrasinin nüveleri olarak yeşeren mahalle forumlarını,  Mimarlığın Sosyal Forumu’nda sorumluluk almaya çağırmaktadır. 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' sloganıyla somutlaşan Gezi direnişinin yerel yönetimlerde ete kemiğe bürünmesine yönelik mücadele eden tüm kişi, kurum ve örgütleri, 21–23 Kasım 2013 tarihlerinde Ankara’da TED Üniversitesinde düzenlenecek olan Forum’da buluşmaya çağırıyoruz".

Program

Gezi direnişinde hayatını kaybedenlere adanan Forumun başlığı 'katılım' olan ilk gününde, ana konuşmacı Prof. Dr. İlhan Tekeli 'Türkiye’de Toplumsal Belediyecilik ve Katılım' konusunu ele alırken; İzmit-Erol Köse, Ankara-Vedat Dalokay, Fatsa-Fikri Sönmez, İstanbul-Ahmet İsvan 'belediyecilik deneyimleri' ve Diyarbakır Çınar Belediyesi uygulamaları üzerine sunumlar olacak. 'Deneyim'e odaklanan ikinci günde ise Edesio Fernandez, 'Dünyada Yerel Yönetim Deneyimleri ve Katılım' üzerine bir konuşma yapacak. 'İspanya Yerel Yönetim Deneyimleri', 'Yerel Yönetimlerde Katılım Söylemi ve Gerçeklik', 'Dünyanın Gözünden Gezi Direnişi ve Hak İhlalleri' ise günün diğer konu başlıkları. Forumun 'direniş'e ayrılan son gününde ise atölye sunumları yer alacak. Ayrıca Doç, Dr. Tarık Şengül, 'Sol Belediyecilik için Manifesto'yu katılımcılarla paylaşırken; büyük forumda da  “Gezi Direnişi Sonrası Yerel Yönetimler Sürecinde Ankara Nasıl Kurtulur?” sorusu tartışılacak.

Sergiler:

Gezi Direnişi Fotoğraf Sergisi / Küratör: Mehmet Özer
Direniş Mekanları Atölyesi Fotoğraf Sergisi / Yürütücü: Mehmet Özer
Gezi’nin Çocukları Sergisi / Küratör: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimarligin-sosyal-forumu-toplumsal-belediyecilik-katilim-deneyim-direnis_113943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!