Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Odalar'dan Ortak Tavır: "Odalar Susmadı, Susmaz!"

TMMOB’ye bağlı odalar; meslek örgütlerinin ilgili bakanlıklarca idari ve mali denetiminin yapılması düzenlemesine, ortak bir basın açıklaması ile tepki gösterdi. Basın açıklamasında, hükümetin seçimlerde ele geçiremediği odaları yasal düzenlemelerle ele geçirmeye çalıştığı iddia edilerek, mücadele kararlılığı vurgulandı.

yapı.com.tr
Odalar'dan Ortak Tavır: "Odalar Susmadı, Susmaz!"

İşte ortak basın açıklamasının tam metni:

TMMOB Tüm Saldırılara Karşın Toplumsal ve Mesleki Yararı Savunmak İçin Mücadeleye Devam Edecektir

AKP‘nin "ustalık" döneminde Türkiye, toplumsal yaşamda, kamu yönetiminde, kamusal görev ve işbölümü paylaşımında, kamu açısından hayati önem taşıyan kurumlarda ve meslek alanlarında köklü değişiklilikler yaşıyor. Kentler, akarsular, yeşil alanlar, kamusal yatırımlar, çalışma yaşamı, eğitim, sağlık, yargı ve benzeri alanlar, değişen ekonomik-siyasal-kültürel tercihlere bağlı ve bir bütün olarak gerici, neoliberal temelde düzenlenmektedir.

Kuruldukları günden bu yana iktidarların karar ve tasarruflarını toplumsal yarar ve mesleki fayda süzgecinden geçiren, mesleki-bilimsel doğruları dayanak alarak muhalif tavrını ülkenin en karanlık dönemlerinde bile sergilemekten geri durmayan TMMOB ve bağlı Meslek Odaları, AKP iktidarının topyekûn saldırı dalgasının önde gelen hedeflerinden biridir.

Nitekim son birkaç yıldır mesleki alanlarda gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri ile mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı mesleklerinin evrensel kabulleri ve bilimsel gereklilikleri yok sayıldı. Meslek Odalarının kamu adına yapmakla mükellef olduğu mesleki denetimler ortadan kaldırıldı. Meslek Odalarının üyeleriyle kurduğu ilişki zayıflatılmak istendi, ekonomik kaynakları kısıtlandı. Yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle mesleki denetim uygulamalarının denetimsizliğe itildiğine, zafiyete uğratıldığına dair görüşlerimizi kamuoyuyla defalarca paylaştık.

Bilinmesini isteriz ki, AKP iktidarının TMMOB ve bağlı Odaları üzerinde kurduğu baskıya, mesleki dayanışma ilişkisi geliştirerek, geleneksel mücadeleci ruhumuzu diri tutarak ve en zor şartlarda kararlılığımızı sergileyerek direneceğiz.

AKP iktidara geldiği günden bu güne kadar devlet olanaklarını kullanarak seçimlerine müdahale ettiği halde ele geçiremediği TMMOB‘ye bağlı meslek Odalarını yasal düzenlemelerle ele geçirmeye çalışıyor.  Rant politikaları ile kentlerimizi, yaşam alanlarımızı, doğayı ve tüm çevremizi talan eden AKP‘ye karşı çıkan TMMOB ve bağlı Odaları, iktidara geldiği günden bu güne AKP‘nin saldırılarına karşı direniyor. En son Taksim Gezi Parkı olayları sonrasında iyice artan bu saldırılarla TMMOB‘nin sesini kesemeyen AKP iktidarı bu günlerde yeni adımlar atıyor.

Başbakan Erdoğan‘ın özel yaşama müdahale anlamına gelen ve öğrenci evlerini hedef gösteren konuşmasının yarattığı tartışma ortamında, Bakanlar Kurulu sessiz sedasız bir karara imza attı. Kararın, TMMOB ve bağlı Meslek Odalarının yeni bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kalacağının habercisi olduğundan kuşkumuz yok. Çünkü Bakanlar Kurulu, 12 Eylül hukukunu işleterek Meslek Odalarının "mali ve İdari denetime" tabi tutulacağını hükmetti. Bu doğrultudaki ilk karar, Orman Mühendisleri Odası‘nın mali ve idari açıdan denetiminin Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘na verilmesi oldu. TMMOB‘ye bağlı 11 Odanın ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın denetimi altına alınmasıyla ilgili kararın da bugün yarın açıklanması bekleniyor.

Nereden ne bulur yaparım da TMMOB‘ye bağlı Odaların sesini keserim, diye düşünen AKP iktidarı, 1983 yılında 12 Eylül Faşist cuntası döneminde, yine TMMOB‘nin sesini kesme amacıyla yapılan bir Kanun Hükmünde Kararname düzenlemesini bulup işletmeye karar vermiştir. Şu noktanın bilinmesini istiyoruz: TMMOB Kanunu‘ndaki ilgili hüküm, 1983 yılında, yani 12 Eylül darbe döneminde, 12 Eylül faşizminin ruhuna uygun olarak eklenmiş ancak ne o dönemde ne de ondan sonraki Hükümetler döneminde uygulamaya alınmıştır. Askeri vesayeti ortadan kaldırmakla övünen bir siyasi iktidarın, bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütü üzerinde 12 Eylül düzenlemesini esas alan bir vesayet ilişkisi tesis etmesini kabullenmemiz mümkün değildir. AKP iktidarının 12 Eylülcüleri aratmayacak derecede, otoriter ve faşizan yaklaşıma sahip olduğu şimdiye dek defalarca görülmüştür. Bugün karşı karşıya kaldığımız durum bunun son ve dramatik örneğidir.

Mühendis, mimar,  şehir plancıları buna izin vermeyecektir. 12 Eylül yasalarından, antidemokratik yol ve yöntemlerden medet uman AKP iktidarı aslında kendi sonunu hazırlamaktadır.

Mühendislik, en az insanlık tarihi kadar eski bir meslektir; uygarlıkları var etmiş ve geleceğe taşımıştır.  TMMOB yarım asrı çoktan tamamladığı ömründe, Anayasa‘dan aldığı güçle kamusal ve toplumsal yarar ilkesinden asla taviz vermemiş, bilimsel-mesleki kabullerin taşıyıcısı, savunucusu olmuştur.

Üzerimizde kurulmak istenen vesayet ilişkisinin nedeni TMMOB‘nin bu özelliğidir.

TMMOB ve bağlı Odaların, AKP‘nin havsalasının alamayacağı ölçüde temiz olduğu kamuoyunun malumudur.

Biz ki, acılar döneminden, zorlu günlerden ellerimizi kirletmeden, başımız dik çıkmasını bildik; kimsenin kuşkusu olmasın yine biliriz.

Tüm kamuoyuna sesleniyoruz. TMMOB‘ye bağlı Odalar Anayasa‘nın 135. maddesine göre kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır, demokratik meslek Odalarıdır. Her bir Odamızın Anayasa‘dan ve 6235 sayılı TMMOB Yasası‘ndan aldığı yetkiyle oluşturduğu uygulama yönetmelikleri doğrultusunda Genel Kurulları, Yönetim Kurulları, Onur Kurulları, Denetim Kurulları bulunmaktadır. Bu kurullar Anayasa‘nın 135. maddesi doğrultusunda Odaların her türlü idari ve mali denetimlerini gerçekleştirmektedir. Meslek Odalarımızın iktidarın entrikacı, rantçı denetçilerine ihtiyacı yoktur. İddia ediyoruz, TMMOB‘ye bağlı meslek Odaları AKP hükümetinin elindeki tüm kurum ve kuruluşlardan daha şeffaf ve temizdir.

Duyuruyoruz: TMMOB‘yi susturmaya 12 Eylülcülerin gücü yetmedi, 12 Eylülcü paşalara özenenlerin hiç yetmez.

Meslek Odaları susmadı, susmaz.

Bilgisayar Mühendisleri Odası

Çevre Mühendisleri Odası

Elektrik Mühendisleri Odası

Fizik Mühendisleri Odası

Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası

Gıda Mühendisleri Odası

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

İçmimarlar Odası

İnşaat Mühendisleri Odası

Jeofizik Mühendisleri Odası

Jeoloji Mühendisleri Odası

Kimya Mühendisleri Odası

Maden Mühendisleri Odası

Makina Mühendisleri Odası

Metalurji Mühendisleri Odası

Meteoroloji Mühendisleri Odası

Mimarlar Odası

Petrol Mühendisleri Odası

Peyzaj Mimarları Odası

Şehir Plancıları Odası

Tekstil Mühendisleri Odası

Ziraat Mühendisleri Odası

ETİKETLER: TMMOB
http://www.yapi.com.tr/haberler/odalardan-ortak-tavir-odalar-susmadi-susmaz_113779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!