Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mega Projelerin Sicilleri "Ağa" Takıldı!

Kamuya ait ortak alanlar inşaat firmalarına teslim edilirken bir grup gönüllü, “Mağdurlar yerine failleri ifşa edelim” diyerek ‘Mülksüzleştirme Ağları’ adında bir veritabanı ve harita hazırladı.

yapi.com.tr
Mega Projelerin Sicilleri "Ağa" Takıldı!

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, İlk kez Gezi Parkı’nda buluşan grup, 3. havaalanından Emek Sineması’na, Maslak 1453’ten Sulukule’ye birçok mega projenin sicilini araştırdı ve haritaya döktü. Harita bugün mulksuzlestirme.org adresinde yayına giriyor, 200’ün üzerinde proje içeren ilk versiyonu ise İstanbul Bienali kapsamında 14 Eylül’den itibaren Karaköy Rum İlkokulu’nun çatı katında sergilenecek. Şimdilik üç harita var: Şirketler-projeler ağı, yönetim kurulu üyelerinin ortaklıkları ve el konulan azınlık mülkleri…

Harita, sanatçı Burak Arıkan’ın hazırladığı yazılım ile kendiliğinden organize olarak ilişkiler ağındaki merkezi aktörleri, bağlantıları ve kümeleşmeleri gözler önüne seriyor. Birbiriyle sık ortaklık kuran şirketler yakın duruyor. Ayrıca bazı şirketler arasında sıkı ortaklık varsa bunlar ayırt edilebilir bir küme oluşturmaya başlıyorlar. Örneğin haritanın ilk taslağında TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun Ağaoğlu ile ‘yakın ilişkisi’ açık açık ortada.

Veriler birçok kaynaktan derlendi: Meclis soru önergelerine verilen cevaplar, Ticaret Sicil Gazetesi ve İstanbul Ticaret Odası kayıtları, basında çıkan ihale haberleri… Özellikle de araştırmacılar ve gazeteciler için bir kaynak olacak şekilde tasarlanan haritalarda her bilginin kaynağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mega-projelerin-sicilleri-aga-takildi_112202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!