Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB "Kenti ve Doğayı Yağmalayanlara" Karşı Yürüdü!

TMMOB 19 Eylül 1979’da yüzde yüze varan katılımla gerçekleştirdiği bir günlük iş bırakma eyleminin 34. yıl dönümünde “TMMOB, Örgütüne, Mesleğine, Halkına, Ülkesine Sahip Çıkıyor” şiarıyla bir eylem gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
TMMOB "Kenti ve Doğayı Yağmalayanlara" Karşı Yürüdü!

44 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen eylemin Ankara ayağında TMMOB Genel Merkezi önünde toplanan mimar, mühendis ve şehir plancıları Güvenpark'a yürüdüler. Yol boyunca “TMMOB yürüyor mücadele büyüyor”, “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganları atan TMMOB üyeleri meslek odalarına yönelik baskıları protesto etti.

Evrensel'in haberine göre, Güvenpark önünde basın açıklaması yapan İl Kordinasyon Kurulu Üyesi Özer Akkuş, 19 Eylül’ün  mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlü mücadele tarihi açısından çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

"Halk artık yeter dedi"

Gezi Parkı’nın yağmalanmasına karşı gösterilen direnişin yeni bir dönemin kapısının aralandığını kaydeden Akkuş, halkın kendi kaderine el koyduğunu ve “artık yeter” dediğini belirtti.

"TMMOB’a baskı halka gözdağıdır"

TMMOB’un, teslim alınmaya, yetkisizleştirilmeye çalışıldığını vurgulayan Akkuş, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ile başlayan ve arka arkaya çıkarılan KHK‘lar ile geliştirilen saldırı dalgası ile karşı karşıya olduklarının altını çizdi. Baskının Gezi eylemleri süreci içerisinde son noktasına ulaştığını kaydeden Akkuş, üye ve yöneticilerinin gözaltına alındığını, TMMOB üyeleri üzerinden sanal bir örgüt yaratılmaya çalışılarak topluma büyük bir gözdağı verilmek istendiğini vurguladı.

"TMMOB Eylemini Büyütecektir"

Mimar ve mühendisler, ‘19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde İzmir’de de sokaktaydı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri sonunda toplanan mimar ve mühendisler yaptıkları yürüyüşle 19 Eylül’ün kentleri ve doğayı yağmalayanlara karşı mücadele etme günü olduğunu dile getirdi.

Alkışlarla Kıbrıs Şehitleri girişine doğru yürüyen mimar ve mühendisler ‘Mesleğimize ve örgütümüze sahip çıkıyoruz’ pankartı açarken sık sık “Mühendisler, mimarlar susmadı susmayacak” sloganlarını attılar. Burada açıklamayı okuyan TMMOB İzmir İKK dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi, TMMOB’un 19 Eylül 1979’da iş bırakarak sokakları doldurduğu günde de, Gezi parkı eylemlerinde de halkın yanında olduğunu belirterek “TMMOB, özellikle son yıllarda yasal ve fiili saldırıların hedefi durumundadır” dedi.

Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü: “TMMOB, meslek alanlarımızda yaşanan tahribata, meslektaşlarımızın sorunlarına ve ülkemizin temel meselelerine karşı sözünü ve eylemini büyütecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-kenti-ve-dogayi-yagmalayanlara-karsi-yurudu_112522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!