Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bugün Enerji Verimliliği için Ne Yaptın?

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı'nın 'Sektör Enerji Verimliliği Konusunda Neler Yapıyor?' oturumunda, sektörlerin her geçen gün daha da hayati bir konu haline gelen enerji verimliliği konusunda neler yaptığı ele alındı.

yapi.com.tr / AA
Bugün Enerji Verimliliği için Ne Yaptın?

Oturumda konuşan konuşan Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) Genel Müdürü Yavuz Erkut, enerji üretirken, büyük ölçüde enerji tükettiklerini belirterek, "Bu nedenle, enerji tasarrufu bizim olmazsa olmazlarımızdandır" dedi. Dünya nüfusunun 2035'li yıllarda 8 milyarı geçeceğini, bunun yüzde 75'inin Afrika, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Bölgeleri'nde yaşayacağını anlatan Erkut, bu bölgelerdeki enerji ihtiyacının da giderek artacağını kaydetti. Erkut, politik olayların arkasında enerji ve petrol kaynakları paylaşımının yattığını dile getirerek, "2035'teki alternatif yakıtın payı yüzde 12 olacak. Biyo yakıtlar bunun yüzde 4'ünü karşılayacak. Dolayısıyla ham petrol 2035'lerde hala önemli ölçüde ana enerji kaynağı olacak" diye konuştu.

Üretim maliyetleri dikkate alındığında petrol tüketiminin yüzde 65'inin ulaşımda, yüzde 30'unun ise sanayide tüketildiğini aktaran Erkut, "Kullandığımız yakıtlarda hacim bazında en yüksek enerji dizelde. Daha sonra benzin ve doğal gazı sıralayabiliriz. Tüketimi dikkate aldığımızda dizel tüketimi artacak, benzin tüketimi daralacak. Buradaki temel neden vergi farkıdır" ifadelerini kullandı. TÜPRAŞ'ın geçen seneki cirosunun 26,3 milyar dolar olduğunu belirten Erkut, "Avrupa'nın 7'inci büyüğü. TÜPRAŞ'ta son 7 yıllık dönemde yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 2015 sonunda 5,5 milyar dolarlık yatırım yapmış olacağız" şeklinde konuştu.
    
"Karbon salınımını 2 bin 289 ton azalttık"
    
TAV Havalimanları Sürdürülebilirlik Grubu Lideri Necdet Büyükbay ise enerji etkinliğini bir rekabet unsuru olarak görmediklerini, enerji konusunun sürekli gelişim ve paydaş katılım üzerine oturması gerektiğini söyledi. Necdet Büyükbay, şunları kaydetti:
     
"Enerji etkinliğini sürdürülebilirlik kapsamında görüyoruz. Aynı zamanda enerji etkinliğinin inovasyonla çok ilişkili olduğunu görüyoruz. Biz daha çok yenilikçi yatırımlarla ilgileniyoruz. Bir şeyin altını çok sıkı vurgulamak istiyoruz, enerji etkinliğini yolcunun konforunu bozmadan yapmak istiyoruz. Biz bütün yaptıklarımızda bunu dikkate alıyoruz. Enerji etkinliğinde yolcularımızla her türlü paydaşlarımızla, belediyelerle ve muhtarlıklarla 'biz bu konuda ne yapabiliriz?' diye toplantılar yapıyoruz."
     
Yaptıkları bir pilot çalışmada elektrik tüketiminin yüzde 29, karbon salınımının ise 2 bin 289 ton azaldığına dikkati çeken Büyükbay, bu rakamların 6 bin 867 ağacın dikilmesi, 565 aracın trafikten çekilmesi, 4 milyon avroluk güneş pili yatırımı ve 6 milyon avroluk yeni rüzgar enerjisi yatırımına eşdeğer olduğunu ifade etti. Büyükbay, tasarrufun önemli olduğunu vurgulayarak, gereksiz kullanımın mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
    
"En temiz enerji, israf edilmeyen enerjidir"
    
Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Selim Ergün ise tüm faaliyetlerinde kaynakların azalmadan geliştirilerek aktarılmasını hedeflediklerini söyledi. Çevre için neler yapabilecekleri konusunda eğitimler verdiklerini belirten Ergün, "En temiz enerji, israf edilmeyen enerjidir" sloganını benimsediklerini anlattı. Ergün, sürdürülebilir ürünlere olan ilgiyi arttırmayı hedeflediklerini vurguladı.

"Toplam karbon salınımının yüzde 12'si turizm kaynaklı"    

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal da 2012 yılı boyunca dünyada 1 milyar kişinin seyahat ettiğini, 4 milyar kişinin de kendi ülkelerini gezdiğini dile getirdi. Turizmin, Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) direkt katkısının 2 milyar dolar, dolaylı katkısının ise 6 milyar dolar olduğu bilgisini veren Baykal, "2020 yılında 1,6 milyar kişi seyahat edecek" diye konuştu. Türkiye'nin son 10 yılda dünya ortalamasının üzerinde büyüme kaydettiğini hatırlatan Baykal, "2050'yi 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir olarak hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. Turizm sektöründe en büyük tüketimin su ve elektrik enerjisi olduğunu vurgulayan Baykal, "Tatil sırasında su ve yer altı kaynaklarımızın normal kullanımının 4 katını harcıyoruz" diye konuştu. Baykal, turizmden kaynaklanan karbon salınımının, tüm karbon salınımının yüzde 12'sini oluşturduğunu, çevreci otellerle karbon salınımının azaltılabildiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bugun-enerji-verimliligi-icin-ne-yaptin_108659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!