Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Umut Yenilenebilir Enerjide

Greenpeace'den Pınar Aksoğan Katar'da süren iklim görüşmelerini ve Türkiye'nin konumunu değerlendirdi. Bu aşamada tüm ülkelerin iki derecelik artışı engelleyebilecek azaltım hedef ve politikaları belirlemesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
Umut Yenilenebilir Enerjide

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, Türkiye'nin Kyoto Protokolü ikinci yükümlülük döneminde azaltım hedefini belirlemesi ve bu hedefi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hedefleri ile desteklemesi gerektiğini söyledi. Katar'ın başkenti Doha'da iklim görüşmelerini takip eden Aksoğan, görüşmelerde gelinen noktayı ve Türkiye'nin durumunu değerlendirirken; toplantının iklimin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Pınar Aksoğan, görüşmelerin gidişatını ve Türkiye'nin durumunu değerlendirdi:

"Uzun dönemli işbirliğini belirleyecek çalışma grubunun bu yıl son yılı. Bu çalışma grubunun önümüzdeki süreçte nasıl devam edeceğine karar verilmesi ve bir yol haritasının çizilmesi gerekiyor. Bu metin onaylandıktan sonra güçlendirilmiş bir eylem platformu için müzakereler daha kuvvetli bir biçimde devam edebilir ve karbon salımlarının azaltılması konusunda istek artırılabilir."

bianet'in haberine göre, bu yıl sonunda Kyoto Protokolü'nün ilk yükümlülük döneminin sonuna gelindiğini hatırlatan Aksoğan, ikinci yükümlülük dönemi ile beklentilere de değindi.

"Bu Taraflar Toplantısı'ndan en büyük beklentimiz, Kyoto Protokolü 2. Yükümlülük dönemine tüm ülkelerin imza atması ve sonrasında iki derecelik artışı engelleyebilecek azaltım hedef ve politikaları belirlemeleri."

Türkiye'nin kapasitesi

Türkiye'nin 2008'de Kyoto Protokolü'ne taraf olduğunu söyleyen Aksoğan, bu taraf oluşun Türkiye'ye 2012'ye kadar herhangi bir ek yükümlülük getirmediğini ifade etti.

"Bugün gelinen noktada, küresel kömür yatırımlarında dünyada dördüncü olan ve fosil yakıtlara bağımlılığını giderek artıran Türkiye ikinci yükümlülük döneminde de salım azaltım hedefi belirlemiyor. Enerji Bakanlığı 2012'yi kömür yılı ilan etti. Türkiye'nin 1990 yılında kişi başına 3,3 ton olan salımları, 2010'da 5,5 tona çıktı. Türkiye'nin 2023 enerji vizyonu stratejisi ile bu rakam iki katına çıkabilir. Türkiye, rüzgar kapasitesinin sadece yüzde 10'unu kullanıyor. Güneş enerjisinde ise durum daha da olumsuz. Güneş yatırımları 600 MW ile sınırlanıyor. Oysa Türkiye'nin rüzgar ve güneş potansiyeli, fosil yakıtlara olan bağımlılığı sona erdirmeye yetecek seviyede".

Azatlım hedeflenmeli

Enerji teknolojisini yurtdışından sağlayan Türkiye'nin yakıt maliyetleri de eklendiğinde enerji politikalarının sürdürülemez olduğuna dikkat çeken Aksoğan'a göre, Türkiye yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yaparak istihdam, bilim insanları ve AR-GE kapasitesini geliştirmeli.

Aksoğan Türkiye'nin bu aşamada yapması gerekenleri de şöyle sıraladı.

* Kyoto Protokolü ikinci yükümlülük döneminde azaltım hedefi ya da sınırlama belirlemeli.

* Azaltım hedefini, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hedefleri ile desteklemeli.

*2023 enerji ve ulaşım stratejileri Türkiye'nin alacağı sera gazı azaltım hedeflerine göre revize edilmeli ve fosil yakıta bağımlı olan stratejiler, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini temel alacak şekilde yenilenmeli.

*İklim değişikliği hedeflerine bağlı olarak, ÇED raporlarındaki CO2 emisyonları ile maddelerde düzenlemeler yapılmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/umut-yenilenebilir-enerjide_103217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!