Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Mecburen’ Köylünün Umudu Oldu!

Kolin, oklarını Yırca’dan sonra Türkpiyale ve Kayrakaltı köylerine çevirdi. Bu kez kamulaştırma yapmayan Holding, kolay ikna için arazilere değerinin 2 katı para ödedi. Türkpiyale muhtarı ‘Santralı istedik, başka çaremiz yok. Kolin işsizliği bitirecek’ diyor.

yapi.com.tr
 ‘Mecburen’ Köylünün Umudu Oldu!

Manisa’nın Soma ilçesindeki Yırca Köyü’ndeki direniş nedeniyle termik santral yapamayan Kolin Holding, oklarını çevirdiği Türkpiyale ve Kayrakaltı köylerinde Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu (ÇED) süreci için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.

'Çaremiz yok'

Birgün Gazetesi'nden Seçil Türkkan'ın haberine göre, Yırca’ya kuş uçusu 15 km. uzakta ve 100 kişilik nüfusa sahip olan Türkpiyale Köyü’nün muhtarı Recep Akar’ın anlattığına göre köylüler durumdan memnun ve zaten bunu kabul etmekten başka çarelerinin olmadığını düşünüyorlar. Köylüye göre eğer termik santral yapılmazsa daha fazla genç madende çalışmak zorunda kalacak. Akar’ın da 3 oğlu madende çalışıyor.

'İkna ettiler'

Türkpiyale geçimini tütün ve buğday ile sağlıyor, fakat bunlar kimsenin geçimine yetmiyor. Bu yıl tütün de seyrek olduğu için seneye köylünün ekmekten vazgeçeceğini düşünen muhtar, Kolin’in istihdam konusunda kendilerini ikna ettiğini belirtiyor. “İşsizliği yok edeceğinin sözünü verdi bize. Yol, su gibi teminatları var.” “Bu sözlere güveniyor musunuz?” sorusuna ise “Sözleşme yaptık, elbette dediklerini yapacaklar” yanıtını veriyor. “Biz kimseden çekinmiyoruz, korkmuyoruz. Onlar iyi olursa biz de iyi oluruz”

Yöntem: Daha çok para

Yırca’da devreye girip ‘acele kamulaştırma’ diyen Bakanlar Kurulu’nun kararı Danıştay tarafından durdurulduktan sonra Türkpiyale ile Kayrakaltı köylerinde herhangi bir kamulaştırma işlemine gidilmedi ve araziler yüksek bedellerle satın alındı. Santral için köylerden toplamda bin 200 dönüm satın alan Kolin, her dönüm için beklenen değerin 2 katından daha fazla para ödedi. 3 bin liraya satılan dönümlere, burada 7 bin lira ödendi.

Kolin çalışmaları kışkırtmıştı

Yırca’da köylülerin geçim kaynağı olan 6 bin 666 zeytin ağacını birkaç gün içinde kökleyen Kolin, bu işlem için nöbet tutanlara kurduğu özel güvenlik görevlisi ordusuyla saldırıp, darp etmişti. Danıştay’ın verdiği iptal kararından sonra Yırca’yı terk etmek zorunda kalan Kolin, güvenlik görevlisi, şantiye çalışanı ve temizlik işçilerini de işten çıkarmıştı. Görevlilerden Sacit Turan “Kolin bizi köylülere karşı kışkırttı” ifadelerini kullanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-mecburen-koylunun-umudu-oldu_131694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!