Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

"Yırcalılar İkiye Bölünmek İsteniyor"

Bir grup Yırcalı'nın termik santral için imza toplamasına karşı Yırca Muhtarı Mustafa Akın köyün adeta ikiye bölünmek istendiğini belirtti.

yapi.com.tr
"Yırcalılar İkiye Bölünmek İsteniyor"

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca'da Kolin İnşaat'ın yapmak istediği kömürlü termik santral köyü adeta ikiye böldü.

Köylülerin direnişine rağmen 6 bin 600 zeytin ağacının kesildiği Yırca'da 15 Aralık'ta Manisa İdare Mahkemesi, santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesini durdurmuştu.  26 Aralık'ta ise Danıştay 6. Dairesi santral için köylülerin topraklarına getirilen acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Karar temyizde.

Bir grup Yırcalı, bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’a termik santral yapılması için topladıkları 4 bin imzayı iletti.

İmza kampanyası hakkında konuşan Yırcalı Ethem Balcı da santralin yapılması planlanan bölgede arazisi bulunanlardan 130, Soma'dan da 4 bin imza topladıklarını söyledi: "Bizler, Yırca köyünün mağdurlarıyız. Arazilerimiz istimlak edildi, ağaçlarımız kesildi. Biz bundan şikayetçi olmadık. İlgili firma, kamunun bize vermiş olduğu paranın yüzde 60 fazlasını taahhüt etti. Sürmekte olan dava nedeniyle, ne odunlarımızı alabiliyoruz, ne tarlalarımıza girebiliyoruz. Soma'da 3 bin kişinin çalışacağı bir yatırımın yapılması için köylülerimizle birlikte huzurunuza geldik. Dışarıdan gelen Greenpeace üyeleri, doğalgaz lobisi ve bazı muhalefet vekillerinin de kışkırtmasıyla bizler mağduruz. Bağıranların bir ağacı yok, bir karış toprağı yok."

Mustafa Akın: Biz bölünmeye izin vermeyeceğiz

Yırca muhtarı Mustafa Akın ise söz konusu açıklamayı yapan kişinin eniştesi olduğunu köyün adeta ikiye bölünmek istendiğini belirtti: “Yırca’da 400 kişi yaşıyor. Santralin kurulmak istendiği yerde 80 parsel var. Bu parsellerin 25’i hiç tanımadığımız kişilere ait. Geri kalanı da ya köyde yaşıyor, ya da Soma’da. Yani köydekilerden 100 kişinin bu arazide toprağı var. Kolin şirketi değişik zamanlarda köylülerle kamulaştırma bedelinin yüzde 60’ını vererek protokol imzaladı."

"Kaç kişiyle imzaladığını tam olarak bilemiyoruz. Arazilerini satıp şirketten para alanlar şimdi şirketin parayı geri istemesinden dolayı mağdur olduğunu söylüyor. Kolin'in burası olmazsa diye başka bir yerde arazi satın aldığını da biliyoruz. İmza toplayanların bir bölümüne santral açılınca iş sözü de verilmiş. Burada bir bölüm köylünün menfaati söz konusu.Topladıkları 4 bin imzayı da Soma'da açtıkları stantta Yırca'ya destek adı altında topladılar".

"Ancak bu insanlar üç aydır neredeydi? Neden bugüne kadar kimse çıkıp da santral istiyorum diye talepte bulunmadı. Şu anda 24 kişinin santrale karşı davası sürüyor. Yani köy aslında şirket tarafından ikiye bölünmek isteniyor. Biz buna izin vermeyeceğiz.”

Deniz Bayram: Mahkeme kararı açık

Yırca davasını takip eden Greenpeace avukatı Deniz Bayram, acele kamulaştırma davasının iptal edildiğini temyiz aşamasında olduğunu hatırlatarak şu anda hukuki olarak zaten santral yapımının söz konusu olmadığını belirtti: "Acele kamulaştırma iptal edildi. Gerekçe çok açık, acele kamulaştırma yapılamayacağı ve zeytin yasasının oradaki ağaçları koruyarak santralin yapılamayacağı belirtildi. Şu anda hukuki durum arazilerin yeniden zeytin için köylülerin toprağı olacağını gösteriyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yircalilar-ikiye-bolunmek-isteniyor_129529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!