Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Balıkesir'de 'İkinci Yırca' Vakası mı Yaşandı?

Balıkesir'in Bandırma ilçesi, Şirinçavuş köyünde 2 bin zeytin ağacının gövdelerinden budandığını fark eden Erdek Körfezi Dayanışma Platformu, bunun basit bir budama değil 'katliam' olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
Balıkesir'de 'İkinci Yırca' Vakası mı Yaşandı?

İleri Haber'den Rıfat Doğan'ın haberine göre Soma'nın Yırca köyünde termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesildiği olaya benzer bir katliam Bandırma'nın Şirinçavuş köyünde yaşanıyor. Erdek Körfezi Dayanışma Platformu, Balıkesir Çanakkale 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı kapsamında 48 bin hektar alan üzerine kurulacak organize sanayi bölgesi projesine karşı haftasonu yapacağı etkinlik kapsamında bölgede incelemelerde bulunuyordu. İnceleme esnasında platform üyeleri, yaklaşık 2 bin zeytin ağacının gövdelerinden budandığını, bazılarının köklerine yakın yerden kesildiğini fark etti. Yanlarında bulunan ziraat mühendisleri de bunun bir budama olmadığını belirtti.

Sanayi tesisi mi kurulacak?

Platform, zeytinlerin neden budandığına ilişkin hiç kimsenin bir açıklama yapmadığını kaydederken, platform üyelerinden Mustafa Kocataş, kesilen ağaçların sanayi bölgesi ilan edilen arazi içinde kaldığını ve yapılan işlemle ilgili şüphelerinin bulunduğunu belirtti.

Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesi Başkanı İbrahim Akbıyık ise yeni çevre düzeni planına göre sanayi bölgesinde kalan köyde Akdeniz Sınai ve Liman Yatırım A.Ş.'nin kuracağı sanayi tesisi nedeniyle budanan zeytinliklerin ileride tamamen kesileceğini öne sürdü. Firmanın köyde zeytinliklerin bulunduğu arazinin 700 dekarını satın aldığını belirten Akbıyık, çevre düzeni planıyla köyün bulunduğu bölgeye sanayi kurulmasının önünün de açıldığını kaydetti.

CHP, olayı meclise taşıdı

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, konuyu meclise taşıyararak TBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada “Ben buradan Bakana sesleniyorum: 1/100.000’lik planlar kesinleşinceye kadar, o bölgede itirazlar sonuçlanıncaya kadar hiçbir şekilde zeytin katliamına izin verilmemesi ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balikesirde-ikinci-yirca-vakasi-mi-yasandi_128625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!