Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1.7 Dönümlük Ormana Spor Tesisi İnşa Edilecek

Beykoz Belediyesi, Elmalı Baraj Havzası sınırları içinde kalan bin 700 metrekarelik ormanlık alana kapalı yüzme havuzu ve spor salonu yapmak üzere imar planı değişikliği hazırladı.

yapi.com.tr
1.7 Dönümlük Ormana Spor Tesisi İnşa Edilecek

Beykoz Baklacı'daki Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı D Tipi Mesire Yeri, 2015 yılında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü ile imzalanan sözleşme ile Beykoz Belediyesi tarafından 29 yıllığına kiralandı. Mesire yerinin yaklaşık bin 700 metrekarelik (1.7 dönüm) kısmına çevre mahallelerde yaşayan vatandaşları ve özellikle gençleri sağlıklı yaşam için farklı spor alanlarına yönlendirmek amacıyla kapalı spor alanı yapılmasına karar verildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Beykoz Belediyesi, ormanlık alana kapalı yüzme havuzu ve spor salonu yapmak için arazinin imarını  “spor alanı” olarak değiştirdi. İlçe belediyesinin yaptığı plan değişikliği, geçtiğimiz mart ayında gereğinin yapılması için İBB Meclisi gündemine geldi.

“Yapı ve trafik yoğunluğu artar”
Elmalı Baraj Havzası'nın yakın mesafe koruma sınırları içinde kalan alanı yapılaşmaya açan plan teklifine, İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü ile Şehir Planlama Müdürlüğü olumsuz görüş bildirdi. Elmalı Baraj Havzası içinde yapı ve trafik yoğunluğunun arttırılacağı uyarısı yapıldı. Ancak plan değişikliği onaylandı ve geçtiğimiz haziran ayında itirazlar için askıya çıkarıldı.

“Ağaçlık olmayan alana yapılsın”
Plana olumsuz görüş bildiren İBB Şehir Planlama Müdürlüğü askı sürecinde plana itiraz da etti. İtiraz dilekçesinde, planın kamu yararına uygun olmakla birlikte alanın büyük kısmında yoğun ağaç dokusunun bulunduğu belirtildi. Yakın çevresinde hazine mülkiyetinde boş alanlar bulunduğuna dikkat çekilerek kapalı spor tesisinin ağaçlık olmayan alana yapılmasının daha uygun olacağı kaydedildi. İtiraz başvurusu, karar alınmak üzere İBB Meclisi'ne havale edildi. Ocak ayı oturumlarında gündeme alınan Şehir ve Planlama Müdürlüğü itirazı AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile reddedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-7-donumluk-ormana-spor-tesisi-insa-edilecek_188837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!