Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1 Milyon Metrekarelik Orman için İmza Kampanyası

Resmi Gazete’de yayımlanan, 1 milyon metrekare ormanın yok edilmesine yol açacak kararlara karşı 47 kurum bir araya gelerek imza kampanyası başlattı. Ormanların yok edilmesine izin veren maddelerin değiştirilmesi ve yeni bir Orman Kanunu hazırlanması talep edildi.

yapi.com.tr
1 Milyon Metrekarelik Orman için İmza Kampanyası

5 ve 7 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararları ile Kastamonu ve Manisa'da 611 bin 848 metrekare, Ankara ve Mersin'de 376 bin 494 metrekare büyüklüğünde orman alanı, orman statüsünden çıkarıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; yaklaşık 140 futbol stadyumuna denk gelen 1 milyon metrekarelik ormanın yok edilmesine karşı 47 kurum bir araya geldi.

Ormanların yok edilmesine izin veren maddelerin çıkarılması ve ormanları koruyacak daha güçlü düzenlemeleri içerecek yeni bir Orman Kanunu talebiyle “Change.org”da imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya kısa sürede 15 binden fazla imza atıldı.

İklim krizine dikkat çekildi
İmzacı kurumlardan Doğa Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç, “Türkiye iklim krizinden en çok etkilenecek bölgelerden biri Akdeniz Havzası. Buradaki yaşamın sürmesi için tüm ekosistemler kritik öneme sahip. Ormanlar iklim kriziyle mücadele ve biyolojik çeşitliliğin sürekliliği için her koşulda korunması gereken ekosistemler. Ormanların yok edilmesine yol açan kanun maddeleri değil onların var olma hakkını tanıyan anayasal düzenlemeler gerekiyor.” dedi.

“6 milyon hektar orman dışına çıkarıldı”
Yüksek Orman Mühendisi Doç Dr. Cihan Erdönmez ise “Türkiye’de geçmişi yıllara dayanan orman sınırları dışına çıkarma uygulamalarına 2018 yılında Orman Yasası’na eklenen Ek-16’ncı madde ile yeni bir halka eklendi. Bu madde doğrultusunda bugüne kadar 6 milyon hektardan fazla orman alanı orman sınırları dışına çıkarıldı ve devamı da korkarım ki gelecek. Söz konusu uygulamayla ormanlar bir yandan büyük ekolojik zararlar görecek diğer yandan da yeni orman işgallerinin engellenmesi zorlaşacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyon-metrekarelik-orman-icin-imza-kampanyasi_189002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!