Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Orman Düzenlemesi Meclis’e Taşındı

Mersin’de bazı mahallelerdeki alanların orman sınırları dışına çıkarılmasını eleştiren Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Alınan bu karardaki amaç, çeşitli gerekçeler altında TOKİ’ye arazi açmak mıdır?” diye sordu.

yapi.com.tr
Orman Düzenlemesi Meclis’e Taşındı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’deki bazı mahallelerdeki yerlerin orman sınırları dışarısına çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Henüz geçtiğimiz yaz ormanlık alanların büyük bir kısmının yanıp kül olmuşken Cumhurbaşkanlığınca alınan bu kararın doğru olmadığını ifade eden CHP’li Başarır, “Alınan kararda gerekçe olarak bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmediği söyleniyor. Keşke alınan kararın ekinde ne gibi bilimsel çalışmalar yapıldığını da yazsalardı. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden görüş almaya bile gerek duymadan bir gecede böyle bir kararın alınması tam olarak ben yaptım oldu anlayışından başka bir şey değildir.” dedi.

BirGün’de yer alan habere göre; CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu önergesinde “6 Ocak 2022 tarih ve 5085 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Çavak Mahallesi, Mezitli İlçesi Bozön Mahallesi, Bozyazı İlçesi, Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla İlçesi, Çayırekinliği Mahallesi, Mut İlçesi, Narlı Mahallesi ve Akdeniz İlçesi, Evci Mahallesi ve Ankara’nın bazı mahallelerinde bulunan yerleri orman sınırları dışarısına çıkarılmasına karar verilmiştir. Alınan kararda da gerekçe olarak bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler veya 28/4/2018 tarihinden önce yerleşim yeri bulunan yerler denilmiştir.” ifadelerine yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Henüz geçtiğimiz yaz aylarında Mersin ili dahil olmak üzere ortaya çıkan orman yangınları ülkemizi kasıp kavurmuşken böyle bir kararın alınması ne derecede doğrudur?

2- Böyle bir karar alınırken Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden görüş alınmamasının gerekçeleri nelerdir?

3- Mersin Büyükşehir Belediye’sinin görüşüne gerek duymadan bir gecede böyle bir karar alınması ne derecede doğru bir yaklaşımdır?

4- Gerekçede belirtilen bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında yer olmadığı görüşüne hangi inceleme ve araştırmalar sonucunda karar verilmiştir? Bilimsel olarak ne gibi çalışmalar yapılmıştır da bu karar verilmiştir?

5- Alınan bu karardaki amaç, çeşitli gerekçeler altında TOKİ’ye arazi açmak mıdır?

6- Ülkemizdeki ormanlık arazilerimiz büyük çapta çıkan yangınlarla heba olmuşken alınan bu karardan vazgeçilecek midir?

7- 2018 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar hangi illerde, ne kadar alan orman sınırları dışarısına çıkarılmıştır?

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-duzenlemesi-meclise-tasindi_188755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!