Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

133 Yıllık Tarihi Bina Yeniden Eğitime Açılıyor

İzmit’te, 1887 yılında “Mekteb-i İdadi” olarak açılan, değişik tarihlerde de farklı isimlerle eğitim veren Gazi Anadolu Lisesi, geçici olarak yeniden eğitime açılıyor. Gazi Lisesi’nde, yıkılacak olan İzmit İmam Hatip Lisesi'nin öğrencileri eğitim görecek.

yapi.com.tr
133 Yıllık Tarihi Bina Yeniden Eğitime Açılıyor

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan, 1887 yılında ‘Mekteb-i İdadi’ adıyla açılan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında hastane olarak hizmet veren İzmit’in sembol binalarından Gazi Anadolu Lisesi, aylar sonra yeniden eğitime ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

DHA’da yer alan habere göre; Gazi Anadolu Lisesi, geçen yıl yaz tatilinde yıkılan İzmit Cezaevi’nin yerine yapılan okula taşındı. İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin binasının yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilince, öğrencilere yeni binanın inşaası tamamlanana kadar tarihi Gazi Anadolu Lisesi’nde eğitim verilmesi uygun bulundu. 133 yıllık tarihi binanın, yaklaşık 2 yıl boyunca İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne hizmet vermesinin ardından kütüphane olarak kullanılması planlanıyor. 

Kurtuluş Savaşı’nda hastane olarak kullanıldı
Gazi Anadolu Lisesi’nin geçmişi ve ev sahipliği yaptığı kurumlar nedeniyle İzmit için son derece önemli olduğunu ifade eden okulun eski öğrencilerinden Ayhan Altunışık, okulun yeniden eğitime açılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Tarihi binanın yeniden eğitime açılmasıyla kendi okul yıllarını anımsadığını da belirten Ayhan Altunışık, “Kurtuluş Savaşı zamanında hastane olarak kullanılmış. Daha sonra çeşitli isimlerle çeşitli yaş gruplarına yeniden eğitim vermeye devam etmiş. Burada hizmet veren Gazi Anadolu Lisesi buradan taşındı. O tarihten itibaren bu tarihi okul boş kaldı. Şu an burasının, İmam Hatip Anadolu Lisesi hasarlı olduğu için bir süre onlara hizmet vereceğini duyduk. Yeniden aktif olacağı için mutluyuz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/133-yillik-tarihi-bina-yeniden-egitime-aciliyor_177455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!