Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

15. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Bölgeler Arası İşbirliği Olanakları Masaya Yatırıldı

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 15.'si düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi, 10 - 11 Nisan tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, 12 Nisan'da ise İzmir Swiss Otel'de gerçekleştirildi. Farklı coğrafyalardan politikacıları, bürokratları, akademisyen ve profesyonelleri

yapi.com.tr / AA
15. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Bölgeler Arası İşbirliği Olanakları Masaya Yatırıldı

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 15.'si düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi, 10 - 11 Nisan tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, 12 Nisan'da ise İzmir Swiss Otel'de gerçekleştirildi. Farklı coğrafyalardan politikacıları, bürokratları, akademisyen ve profesyonelleri buluşturan Zirve'de bölgeler arası işbirliği olanakları ve ekonomik gelişmeler ele alındı.

Bosna Hersek Ulaştırma ve İletişim Bakanı Hadzic: Bosna Hersek'te yol alt yapısını geliştirmek ve ülkede dijitalleştirmeyi artırmak istiyoruz

Zirvede gerçekleştirilen 'Bosna Hersek Özel Oturumu'nda konuşan Bosna Hersek Ulaştırma ve İletişim Bakanı Damir Hadzic, ülkesindeki ulaşım ve alt yapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bosna Hersek'te hızlı bir ekonomik gelişme için ön koşulların mevcut olduğunu anlatan Hadziç, alt yapının güçlendirilmesinin de Bosna ekonomisinin motor gücü olacağını dile getirdi. Hadzic, ''Bosna Hersek'te yol alt yapısını geliştirmek ve ülkede dijitalleştirmeyi artırmak istiyoruz. Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Hırvatistan'ı birbirine bağlayan otoyol koridoru projemiz var. Hedefimiz bu ağın rehabilitasyonu ve istikrar kazanmasıdır'' diye konuştu.
    
Hadzic, ulaşım konusunda, rasyonel alt yapı, komşu ve başka Avrupa ülkeleriyle bağlantılar, çok yönlü ulaşım sistemleri, Avrupa normlarının kabulü, yönetişim kapasitesinin arttırılması, mali kaynakların çeşitlendirilmesi ve Avrupa Birliği ile entegrasyon hedefleri bulunduğunu söyledi. Hadzic, ''Türk yatırımcıları ülkemizdeki bu projelerde yer almaya davet ediyorum'' dedi.

Bosna Hersek Enerji, Madencilik ve Endüstri Bakanı Erdal Thrulj, Bosna Hersek'in bölgeye elektrik ihraç ettiğini vurgulayarak, ''Bugüne kadar 32 küçük hidro elektrik enerji santrali inşa edildi. Toplam kurulu kapasite 34 megavat. Bosna Hersek Federasyonu tarafından üretilen enerji, 2010'da yaklaşık 10 teravat saattir. Bunun yüzde 17'si ihraç edilmektedir. Yüksek kaliteli ara bağlantı hatları Bosne Hersek'te elektrik ticareti açısından büyük bir fırsat sağlıyor'' diye konuştu.
    
Oturumda, Bosna Hersek Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Demir Masic, Federal Finans Bakanı Ante Krajina ile Federal Kalkınma Bakanı Sanjin Halimovic de birer sunum yaptı.

Makedonya Çevre Bakanı Abdulhakim Ademi: Ülkemiz, enerji alanında ciddi reformlarla karşı karşıya

Makedonya Çevre Bakanı Abdulhakim Ademi, bütün dünya ülkelerinin artan enerji tüketimi tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bu nedenle yaşanan iklim değişikliklerini azaltmak için ucuz enerji gerektiğini anlatan Ademi, sera gazı emisyonları nedeniyle iklim değişikliğinin devam ettiğini kaydetti. Ademi, şunları söyledi:
    
''AB'ye tam üyelik için aday olan Makedonya etkin genel gelişim için çok önemli bir kaynağa sahip. Sosyal sistemde, enerji alanında ciddi reformlarla karşı karşıya ülkemiz. Makedonya, enerji geliştirme stratejisini uygulamak, güvenilir ve kaliteli tedarik sağlamak amacıyla enerji sektörünün en uzun vadeli kalkınma kaynağı sağlamaktadır. Enerji güvenliği düzenli olarak sürdürülebilir ve çevresel olarak kabul edilebilir.''
    
AB Enerji Politikası Danışmanı Barbulescu: Büyüme hızının sürdürülebilmesinin tek çaresi sürdürülebilir kalkınma
    
AB Enerji Politikası Danışmanı Alina Barbulescu ise geçmişte dünyayı sarsan global krizlerin olduğunu belirterek bu krizlerin sürdürülebilir kalkınmanın karşısında bir engel oluşturduğunu söyledi. Son 30 yıl içerisinde büyüme kaynaklarının kötü kullanımı nedeniyle sürdürülebilir kalkınmanın olumsuz bir şekilde etkilendiğini aktaran Barbulescu, ''Şu anda dünyadaki büyüme hızı sürdürülemez, bu sorunun tek çaresi sürdürülebilir kalkınmadır'' dedi.
    
Barbulescu, bütün devletlerin şu anda geçiş döneminde olduğunu ve bu durumun sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olduğunu dile getirerek, sürdürülebilir kalkınmanın yeşil teknolojilerle sağlanacağını aktardı. Alina Barbulescu, şöyle devam etti:
    
''Bu sürdürülebilir gelişmenin hedefi cari ihtiyaçları karşılamak ve bir sonraki kuşağın da kendi ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamaktır. Şimdi kaynakların kendisine bakarsak bu kaynakların kurulmasının hedefi karın artırılması. Bu durum da idari ve nakli ücretlerin azaltılarak gerçekleşir. Günümüzde daha az kaynakla daha fazla sonuç elde edilmek isteniyor. Devletler öncelikle bazı şirketlere vergi kolaylıkları sağlamalıdır. Bunlar alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapan, geçmiş yıla göre emisyonlarını ciddi bir şekilde azaltan, yeşil satın alan ve yeşil ekonomiye katkı sağlayan ve atık üretimini azaltan şirketler olabilir. Böylece sürdürülebilir kalkınma teşvik edilir.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/15-avrasya-ekonomi-zirvesinde-bolgeler-arasi-isbirligi-olanaklari-masaya-yatirildi_91535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!