Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Silüeti Bozan Kuleler İşte Böyle Yıkılacak!

16/9 kuleleri için Danıştay yıkım yolunu açtı. Yıkım Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Lego tekniğiyle tıraşlama mümkün” derken, müteahhit firma bina sakinlerine, ‘Yıkım yok, sakin olun’ dedi.

yapi.com.tr
Silüeti Bozan Kuleler İşte Böyle Yıkılacak!

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, İstanbul Zeytinburnu’nda 2011 yılında inşaatı başlayan binalar şehrin siluetine etkisi nedeniyle hala tartışılıyor. Danıştay, önceki gün 2013’te yapımı tamamlanan 3 kulede için çarpıcı bir karar verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Zeytinburnu Belediyesi’nce yapılan itirazı değerlendiren mahkeme, gökdelenlerin, kentin tarihî görüntüsünü bozan kısmının yıkılması kararına yapılan itirazların reddine karar verdi. Kuleler için planların İBB tarafından onaylandığını belirten Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri topu Büyükşehir’e attı. Hukuki sürecin devam ettiğini belirten İBB yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Muhcu: Gökdelenler için Mahkeme Kararı Uygulanmıyor!

Tıraşlama mümkün

Onaltıdokuz kuleleri için tartışılan bir başka konu da tıraşma yöntemi olarak bilinen kat eksiltmenin nasıl uygulanacağı. Uzmanların bir bölümü ‘binalar tümüyle yıkılmalı’ derken bir bölümü tıraşlamanın mümkün olduğu görüşünde. Bunlardan biri de Yıkım Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Bulut. Bulut, “Öncelikle uzmanlardan oluşan bir kurul oluşturulmalı. Titiz çalışmayla 6 ayda tıraşma yapılır. Tüm binaların boşaltılmasına gerek yok. Yıkılacak katların altından 2 kat boşaltılması yeterli olur. Binada yaşayanlar için güvenli ulaşım kolidorları yaratılır” dedi. Yıkım maliyetinin 1.5 milyon lira ile 4 milyon lira arasında değişeceğini belirten Bulut lego tekniğini şöyle anlattı; “Binada beton delme ve kesmeyle fazla katlar parçalanır ve lego gibi kule vinç yardımıyla aşağıya indirilir. Böylece enkaz da oluşmaz.”

Sakin ol mesajı

Astay Gayrimenkul, projedeki ev sahiplerine önceki gün mektup yollayarak ‘sakin olun’ mesajı verdi. Şirket açıklamasında, “Danıştay kararı doğrudan yıkım kararı anlamına gelmez” denildi. Şirketin açıklamasını değerlendiren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Zaten yıkım kararını mahkeme değil Büyükşehir Belediyesi verir. Şirketin açıklaması hukuk terimi olarak doğru görünse de yıkım yolu açıldığı gerçeği değişmez. Bu noktada Danıştay kararı hayata geçmezse yargı kararı uygulanmamış olur” dedi.  Şirket, mahkemenin verdiği kararlar ilgili davalı belediyeler ve müdahillerle birlikte temyiz başvurusu yapıldığını açıkladı.

Davalı vazgeçti

ASTAY, kuleler için dava açan Yusuf Özden adlı vatandaşın davadan feragat ettiğini açıkladı. Avukat Ali Güvenç Kiraz ise bir davalının vazgeçmesinin sonucu etkilemeyeceğini, kaydetti. Süreci değerlendiren Astay Gayrimenkul Başkanı Mesut Toprak ise hukuka aykırı bir işlem yapmadıklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silueti-bozan-kuleler-iste-boyle-yikilacak_123921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!