Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siluete Yeni Hançer Yargıda

Zeytinburnu sahilindeki eski Et ve Balık Kurumu arazisine 70 metre gökdelen öngören imar planı Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşındı: Yıkımına karar verilen 16:9'a benzer yapılaşma hukuki değil.

yapi.com.tr
Siluete Yeni Hançer Yargıda

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Zeytinburnu'da İstanbul siluetini bozduğu gerekçesiyle 16:9 kulelerinin yıkım kararı Danıştay tarafından onaylanırken, sahil şeridine silueti bozacak yeni gökdelenler ekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kazlıçeşme sahilinde eski Et ve Balık Kurumu arazisine 70 metre (23 kat) yüksekliğinde turizm, ticaret ve konut alanı ile sağlık tesisi alanı olarak inşaat yapılmasını öngören imar planları Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşındı. Planların iptalini isteyen dava dilekçesinde, “Kamuoyunda 16:9 olarak bilinen yapıların yıkım gerekçesinin esası, kentin sahip olduğu özgün siluetin etkilenme bölgeleri ile birlikte etüt edilerek korunması ve gerekirse yapılaşmayı belirleyen değerlerin de aşağı çekilmesidir. Bu çalışma yapılmadan deniz seviyesinden itibaren inşa edilecek olan yapılara 70 metre yüksekliğinde inşaat izni verilmesi İstanbul silueti açısından sürdürülebilir olmadığı gibi, hukuka da uygun değildir” denildi.

'Kamu yararına aykırı'

Şehir Plancıları Odası, sahil şeridinde yapılaşma öngören 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinin bölgedeki yapı ve nüfus yoğunluğunu artıracağına da dikkat çekti: “Bölge bütününün yeşil alan, eğitim, spor alanı, sağlık gibi donatı alanlarının dengesini bozacak ve donatı alanlarını azaltacak, konut ve ticaret alanı önerilmesiyle otopark ihtiyacını artıracak, plan bütününde tüm çevreye hizmet eden donatı alanlarını daha da azaltacaktır.” Dava dilekçesinde, araziye ayrıcalıklı imar hakkı tanıyan planların 3194 sayılı İmar Kanunu, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu belirtildi.

1.14 Milyar TL'ye ihale edildi

Zeytinburnu sahilinde daha önce Et ve Balık Kurumu Kombinesi ile tekstil fabrikası olarak kullanılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne ait 69 dönümlük arazi 1,14 milyar TL bedelle Kalkavan Holding, Hasoğlu Yapı ve Gül Yapı A.Ş.’nin ortaklığına ihale edilmişti. Araziye rezidans, otel ve çarşıdan oluşacak bir karma proje yapılması planlanıyor.

16:9'un hemen yakınında

Arazi, yıkım kararı verilen 16:9 kulelerinin hemen yakınında bulunuyor. 4. İdare Mahkemesi'nin yıkım öngören kararında kulelerin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Tarihi Yarımada siluetini olumsuz etkilediği belirtilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ocak 2012'de onaylanan Tarihi Kent Merkezi Siluetini Etkileyen Alanlarda Olumsuz Yapılaşma Koşullarının Engellenmesine Yönelik 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı’nın plan notuna göre Zeytinburnu Kazlıçeşme'de yapılacak inşaatlara 70 metre sınırı getirildi. Meslek Odaları,  getirilen yükseklik sınırının bir hakmış gibi uygulanmasına karşı çıkıyor. Et ve Balık Kurumu arazisinin hemen bitişiğindeki Tank Fabrikası arazisi de askeri alan statüsünden çıkarılarak imara açılmış, bu araziye de ticaret, turizm ve konut alanı olarak 70 metre inşaat öngören imar planları meslek odaları tarafından yargıya taşınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siluete-yeni-hancer-yargida_125200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!