Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

173 Yıllık Tarihi Kilisenin Restorasyonunda Sona Doğru

Bodrum'da 1840 yılında yapılan tarihi kilisenin turizme kazandırılması için yapılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmasında sona yaklaşıldı.

yapi.com.tr / AA
173 Yıllık Tarihi Kilisenin Restorasyonunda Sona Doğru

Turgutreis Belediyesi'nin, beldenin Peksimet köyünde bulunan tarihi kilise için 27 Nisan 2012'de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'na yaptığı başvuru kabul edilmişti. Aktarılan ödenekle belediye, Muğla Valiliği ve Bodrum Müze Müdürlüğü'nce bu yılın Haziran ayında tarihi kilisede restorasyon, rölöve ve restitüsyon çalışmalarına başlanmıştı.

Çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, 1840 yılında yaptırıldığı belirlenen kilisenin, bölgede meydana gelen depremler ve iklim şartlarından kaynaklanan hasar nedeniyle 1870 yılında ilk onarımını gördüğünü söyledi. O tarihten bu yana depremlerden ve hava koşullarından yine zarar görerek kullanılamaz hale gelen kilisenin turizme kazandırılmasını amaçladıklarını ifade eden Dinçberk, çalışmaların 15-20 gün içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Daha sonra peyzaj düzenlemesi yapılacağını anlatan Dinçberk, buradaki eski eserlere değer verilmesi sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Dinçberk, bölgede Termera Antik Kenti bulunduğunu, onunla ilgili de restorasyon projesi için çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Geçen yıl bir kazı yaptık. Gerekli ödeneği ayırdık. İnşallah tarihi eserlere sahip çıkma duygusu bizden sonra gelen kuşaklara da bir miras olur. Onlar daha iyilerini yapar" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/173-yillik-tarihi-kilisenin-restorasyonunda-sona-dogru_114158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!