Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bodrum Açıkhava Müzesine Dönüşecek"

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde 2005 yılında kazı ve kurtarma çalışmalarına başlanılan Myndos Antik Kenti'nde, antik tiyatro ve hamamın ortaya çıkarılması için çalışmalar hızlandırıldı.

yapi.com.tr
"Bodrum Açıkhava Müzesine Dönüşecek"

Bağımsız Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Myndos Kentini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Salih Güney, antik kentte incelemelerde bulunup, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi öncülüğündeki kazılara başkanlık yapan kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin'den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Güney'in “Güzel Şeyler Bırak ki, Güzel Şeyler Bulasın” yazılı tişört ile katıldığı incelemede, kazılarda bulunan Bizans dönemine ait mezarlar nedeniyle Gümüşlük-Yalıkavak Karayolu'nun kapatılıp, trafiğin başka yönden verildiği belirtildi.

DHA'nın haberine göre, yaklaşık 3 saatlik incelemenin ardından bir açıklama yapan Başkan Tire, “Gümüşlük, antik Myndos üzerine kurulmuştur. Gümüşlük Tarihi, Bodrum Yarımadası içinde tarihsel dokusu ile çok özel bir belde. 2 bin 400 yıllık geçmişi olan tarihi kalıntıları Gümüşlük'e ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar tarihi dokunun korunması, tanıtılması amacıyla çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürdük. Görevimizin son bulacağı güne kadar da sakin ve sürdürülebilir bir yaşamı korumak, sahip olduğumuz değerlerimize özen göstermek ve gelecek nesillerimize bırakabilmek için en iyi şekilde hizmetlerimize devam edeceğiz. Yapılan kazı tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı izninde gerçekleştirilmektedir. Myndos Kentini Koruma Yaşatma ve Tanıtma Derneği'nin çok iyi çalışmalarda bulunacağına ve Gümüşlük'e ciddi katkılarda olacağına inanıyorum. Bu süreçte kapatılan yol sebebiyle halkımızın gösterdiği hoşgörü ve anlayışından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Antik Myndos Kenti tamamen gün ışığına çıktığında burası kültür turizminin başkenti olacak nitelik taşıyor” dedi.

“Bodrum açıkhava müzesine dönüşecek”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Termera, Pedasa ve Halikarnassos ile kentin 4 bin yıllık geçmişinde büyük önem tutan Myndos kentinin gün ışığına çıkarılması ile Bodrum'a kültür turizmi için gelen turist sayısının 500 binlerden 2 milyona kadar çıkacağına inanıyorum. Deniz, kum, güneş ve mavi yolculuğun yanında artık yarımada tamamıyla dev bir açıkhava müzesine dönüşecek. Bodrum'daki sanayinin altında kalan antik hipodrom da başta olmak üzere, kazılara ağırlık verip, genişleteceğiz” diye konuştu.

Myndos Kentini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Salih Güney ise “Arkeoloji bizim için güzel bir yaşam rehberidir. Yaşadığımız yerde sahip olduğumuz değerleri bilmeliyiz. Gümüşlük gerçekten önemli bir tarihi yapıya sahiptir. Doğaya ilgi ve sevgi ile yaklaşalım, gelecek nesillere güzel şeyler bırakalım. Bu bakımdan bütün dünyada olduğu gibi bizler de değerlerimize sahip çıkıyoruz. İnanıyorum ki aynı özeni halkımız da gösterecektir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-acikhava-muzesine-donusecek-_112141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!