Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kiliseye ‘Yangın Merdiveni’ Turu

Ulus’taki tarihi Saint Clement Kilisesi’ni ziyaret etmek için Başkent’e gelen turistler gördükleri manzara karşısında şok oluyor. Etrafı binalarla çevrili olan kiliseye ulaşabilmek için turistler, bir apartmanın yangın merdivenlerini kullanmak zorunda kalıyor.

yapi.com.tr
Tarihi Kiliseye ‘Yangın Merdiveni’ Turu

Hürriyet Gazetesi'nden Ender Baykuş'un haberine göre, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun (GEEAYK) 12/04/1980 yılı aldığı 2167 sayılı karar ile tescillenen St. Clement Kilisesi, kaybolmaya yüz tuttu. Anafartalar Caddesi ile Çıkrıkçılar Yokuşu arasında, Eski Adliye Binası’nın arkasında kalan ortaçağ dönemine ait yapı, çevresinde yükselen binalar ve üzerine inşa edilen yeni yapılar nedeniyle görünmez oldu. Bizans Dönemi’ne ait eserler arasında bulunan kiliseyi görmek için Ankara’ya gelen turistleri kendi apartman boşluklarında ağırlamak zorunda kaldıklarını belirten özel bir şahsa ait apartmanın görevlisi Ahmet Akdere, “Turistler ellerinde haritalarla kiliseyi görmeye geliyor. Ancak giriş olmadığı biz yangın merdivenimize çıkartarak, elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Zaten gösterilebilecek iki tane sütun var. Mecburen turist rehberi oldum” diye konuştu.

Giriş kapısı yok

Turistler, ortaçağ yıllarında yaşayan Clement isimli başpiskoposun, o dönem hristiyanlara karşı uygulanan baskı sonucu Antiochus Galerius tarafından öldürülerek, Denizciler Caddesi ile Anafartalar Caddesi arasında kalan St. Clement Kilisesi etrafında bir yere gömdüğünü düşünüyor. Manevi açıdan değer verdikleri kiliseyi görmek için kilometrelerce uzaktan Ankara’ya gelen turistler, hiç beklemedikleri bir durumla karşılaşıyor. Girişi olmayan kiliseyi görebilmek için bir apartmanın yangın merdivenine çıkmak zorunda kalan yabancı konuklar, dua edip, fotoğraf çekiyor.

Rezil olmayalım

Kilisenin bitişiğindeki apartmanın görevlisi Ahmet Akdere, turistlere yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Yabancı konukların büyük bir heyecanla kiliseye görmek için geldiğini anlatan Akdere, “Biz elimizden geleni yapıyoruz. Kendi mülkümüz içinden geçirerek kiliseyi görmelerini sağlıyoruz ancak daha fazlasının yapılması lazım. Bu kadar önemli bir eserin seyir terası ya da turistlerin rahatça ulaşabileceği bir konumda olması gerekir. Bu ülkemizin imajı açısından çok önemli. Tursitlere rezil olmamalıyız.”

Bizans mabeti

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tarih İçinde Ankara kitabında da yer verilen kilise, Bizans Dönemi mabetlerinden biri olarak tanıtılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kiliseye-yangin-merdiveni-turu_116433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!