Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçıdan Az Kullanılmış, Tarihi Kilise!

Mardin'deki, 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Mor Yuhanna Süryani Kilisesi, internetteki bir emlak satış portalı üzerinden satışa çıkarılmış durumda.

yapi.com.tr
Emlakçıdan Az Kullanılmış, Tarihi Kilise!

Radikal'den Hakkı Özdal'ın haberine göre Mardin’deki Mor Yuhanna Süryani Kilisesi’ne, bir emlak komisyoncusunun aracılığıyla, Sahibinden.com sitesi üzerinden 12.5 milyon liraya ‘müşteri’ aranıyor… İlandaki “Kat Mülkiyetli Tapu” ibaresi dikkat çekiyor. İlanı verenler ‘ilgiyi artırmak ve pazarlıkta koz yükseltmek’ gibi düşüncelerle olsa gerek, kilisenin tarihi özelliklerini ilana da yazmışlar… Aynen şöyle deniyor ilanda: “Mardin'de yıllardır depo olarak kullanılan ve 5'inci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapının kilise olduğu belirlendi. (…) Burada patriklere ait mezarlar var.”

Aynı satış ilanında, kiliseye ait tarihi bir kapının Deyrulzafaran Manastırı'na taşındığı bir başka kapısının ise Mardin Kalesi’nde olduğu belirtiliyor. Süryani patriklerine ait mezarlar bulunduğu da -'gayrımenkulu' daha cazip hale getirecekmiş gibi- özellikle belirtilmiş.

Kiliseye ilişkin olarak internet üzerinden satış ilanı veren “Emlak Dünyam” adlı aracı kuruluşun yetkilisi Yusuf Kanak, kiliseyi satışa çıkaran mal sahibi ile ilgili bilgi veremeyeceğini söylüyor. "Tapusu var mal sahibinin" diyor.

Peki bu "mal" satışa çıkarıldıktan sonra, Kültür Bakanlığı'ndan, koruma kurullarından arayan olmamış mı?

"Hayır!"

Alıcı var mı?

"Evet ilgileniyor insanlar..." Satış olabilir her an!

Diyarbakır Bölge Koruma Kurulu'ndan mimar Neslihan Özkan, "Tapusu olduğu için sorumluluk Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde. Tarihi bina olduğu için satış ve tapu devri sırasında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü belki görüşümüze başvurur ama şu an bizim alanımızda değil" diyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Diyarbakır Bölge'yi aradığımızda "gazeteciler arıyor" endişesi hissediliyor hemen. Bir memur -ihalenin üstüne kalmasından da çekinerek belli ki- "Tüm personel il dışında, sergiye gittiler" diyor.

"Bize de 'satın alın' diyorlar"

Mardin Süryani cemaatinin temsilcilerinden Gabriel Akyüz, Kilisenin internetteki satış ilanında söylendiğinden bile daha eski olduğunu söylüyor:

"Bizim tespitlerimiz kilisenin 4. Yüzyılda yapılmış olduğu yönünde... İçinde mezarlarımızın olduğu, bizim için dini ve manevi değeri çok yüksek bir kilise Mor Yuhanna. Tapusunu elinde bulunduran kişiyle temasa geçtik bizim için önemini söyledik daha önce. Satın almamızı önerdi ama o miktarı ödeyecek gücümüz, kaynağımız yok. Bazı yasal başvurular da yaptık ama sonuca ulaşamadık. Kilisemizin 'özel mülk' olduğu için bir şey yapılamayacağı söyleniyor maalesef."

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcidan-az-kullanilmis-tarihi-kilise_132669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!