Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2 Bin Binayı Yeniledi

İstanbul’da depreme dayanıksız 600 bin bina için tek çözümün dönüşüm olduğunu söyleyen Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, son 2 yılda İstanbul’da 2 binin üzerinde kentsel dönüşüm hizmeti verdiklerini söyledi.

yapi.com.tr
2 Bin Binayı Yeniledi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılan ilk kuruluş olan Tektaş Kentsel Dönüşüm’ün Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, olası İstanbul depreminde hasar görmesi öngörülen 600 bin bina olduğuna dikkat çekerek; 'güvenli binalar'ın yolunun kentsel dönüşümden geçtiğini söyledi. 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu, Mayıs 2012’de yürürlüğe girdiğinden bu yana İstanbul’ da vatandaş talebi ile bu kanundan 25 bin binanın yararlandığını belirten Çatalkaya, şunları söyledi:


"Dönüşüm talebi giderek artıyor. En çok talep ise Kadıköy, Şişli, Maltepe, Beşiktaş, Kartal, Bakırköy, Kağıthane ve Bayrampaşa ilçelerinden geliyor. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile vatandaşlar, bürokrasiyi beklemeden kendi binalarını yeniden inşa edebiliyor. Bir binanın kanundan yararlanabilmesi için mülk sahiplerinden bir kişinin Bakanlık yetkili kuruluşundan birine başvuruda bulunması yeterli.

Başvurudan sonra binanız için devlet teşvikli çok uygun faiz oranları ile kentsel dönüşüm kredisi kullanabilir; kira – taşınma yardımı alabilir; tüm belediye, noter harçlarından muaf olup, KDV indirimlerinden yararlanabilirsiniz. En önemli avantajı ise binanızda 2/3 çoğunluk kararı ile müteahhidinizi siz seçebilir, yeni binanız için tüm kararları alabilirsiniz”.

HakanHakan Çatalkaya"Vatandaşlar yeni imar kanununun yürürlük tarihinin ertelendiğini unutmasın"

Çatalkaya, Bakanlık tarafından yetkilendirilen bir firma olduklarını, kentsel dönüşümün tüm süreçlerinde tek elden hizmet verdiklerine işaret ederek, "Son 2 yılda İstanbul’da 2 binin üzerinde kentsel dönüşüm hizmeti verdik. Bu rakam her geçen gün artıyor. 1 Haziran 2014'te yürürlüğe girmesi beklenen yeni imar kanunu, 1 Ocak 2016'a ertelendi. Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen vatandaşların bunu gözardı etmemesi gerekiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-bin-binayi-yeniledi_120780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!