Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010 Ajansı 'Kültürel Mirasın Korunması-Kentsel Projeler' için 160 Milyon TL Harcadı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kentin 'Avrupa Kültür Başkenti' ilan edildiği 2010 sürecinde hayata geçirilen 'kültürel mirasın korunması ve kentsel projeler' alanında yapılan çalışmalar için 160 milyon 501 bin 912 TL harcadı. Sağlanan bütçenin 125 milyon 684 bin 474 TL'si restorasyon, onarım, yapım işleri, 13 milyon 313 bin 710 TL'si

yapi.com.tr / AA
2010 Ajansı 'Kültürel Mirasın Korunması-Kentsel Projeler' için 160 Milyon TL Harcadı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kentin 'Avrupa Kültür Başkenti' ilan edildiği 2010 sürecinde hayata geçirilen 'kültürel mirasın korunması ve kentsel projeler' alanında yapılan çalışmalar için 160 milyon 501 bin 912 TL harcadı. Sağlanan bütçenin 125 milyon 684 bin 474 TL'si restorasyon, onarım, yapım işleri, 13 milyon 313 bin 710 TL'si proje tasarım işleri, 21 milyon 503 bin 728 TL'si envanter, tecrübe artırımı, eğitim, yayın projelerinde kullanıldı. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediyelerin sunduğu projeler, 'kültürel mirasın korunması ve kentsel projeler'in büyük bölümünü oluşturdu. Ajansın faaliyet süresi boyunca bu alanda 470 adet proje başvurusu oldu, bunlardan 158 adedine 2010 programında yer verildi. Meydan ve sokak düzenlemeleri, anıtsal yapıların korunmasına yönelik projelerin çizimi ve uygulamalarıyla ilgili 100 proje (71 uygulama, 29 proje yapımı) hayata geçirildi. Bu 100 proje kapsamında 188 adet yapının onarımı, 30 adet yapının proje çizimi, 34 sokak ve meydanda yayalaştırmaya yönelik düzenlemeler, 8 hazirede onarım, 6 adet anıtın aydınlatma projelerinin çizimi, 18 adet sokak ve caddede aydınlatma çalışması gerçekleştirildi. Diğer 58 proje kapsamında ise bu alanda bilinçlendirme, envanter, tecrübe artırımı ve yayın gibi konularda çalışmalar yapıldı.

"İstanbul'a önemli bir katkı"    

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Gürkan, kültürel miras alanında birtakım yeni yöntemlerle bilinçlenmeyi sağlayarak yol almaya çalıştıklarını belirterek, ''Bunun sonucunda da ulaştığımız 188 tane yapının restorasyonu, yeni kültür merkezi, müze yapımı İstanbul'a önemli bir katkıdır'' dedi. ''Projeler içinde en büyük ağırlığı kültürel miras ve kentsel projelere verdik. Çünkü hem kalıcıydı, hem de İstanbul'un inanılmaz derecede kültürel miras potansiyeli vardı. Bunun korunması ve ileriye yönelik yaşatılması, kullanım kararlarının alınarak fonksiyonlandırılması açısından bize önemli bir görev düştü'' diyen Gürkan, bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan, ancak bazı sebeplerden dolayı gerçekleştirilememiş olan onarım çalışmalarının İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle ele alındığını anlattı. Projeleri değerlendirirken yapıların önemini, tanınırlığını, görülebilirliğini ve ziyaretçi potansiyelini de dikkate aldıklarını belirten Gürkan, ''Üç imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul'un, özellikle tarihi yarımada denilen bölgesinde yoğun bir kültürel miras potansiyeli var'' dedi.

158 projeyle 188 yapı ele alındı
    
Gürkan, bu bütçeyle, kabul edilen 158 proje kapsamında 188 yapının onarımını ve restorasyonunu gerçekleştirdiklerini, ayrıca 30 adet yapının restorasyon projesinin hazırlandığını, bazı sokaklarda yayalaştırma, meydan düzenleme çalışması yapıldığını ifade etti. Bazı sokaklarda aydınlatma işlerinin de yürütüldüğünü belirten Gürkan, ''Kente gelen ziyaretçiler güvenliklerini de ön planda tutuyorlar. Gezerken kendi güvenliklerini tehlikeye atabilecek olan karanlık mekanlardan korkuyorlar. Dolayısıyla bu mekanların aydınlatılması gerekiyor. Ayrıca yapıların algılanabilirliğinin de arttırılması gerekiyor. Bu aydınlatmalarla birlikte bu algılanabilirliği de arttırıyorsunuz, ayrıca kente de bir gece silueti kazandırmanız lazım'' diye konuştu.
    
Gençlere yönelik eğitim programı
    
Gürkan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, bu restorasyon ve onarım projelerinin yapım yöntemlerine de olumlu katkılar sağladığını belirterek, projelerin danışma kurulu aracılığıyla yürütüldüğünü, klasik kontrollük mekanizmasının yanı sıra bilim adamlarını da bu projelere dahil ettiklerini ve sorunların kısa sürede daha sağlıklı ve daha hızlı hayata geçirilmesinin sağlandığını söyledi. Ayrıca hem teorik, hem de pratik anlamda eğitim çalışmalarının gerçekleştirildiğini anlatan Gürkan, ''Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Koruma ve Restorasyon Firmaları Birliği işbirliğiyle ajansımızın da katkılarıyla ara eleman olarak yetişmek isteyen gençleri bir araya getirdik ve eğitim programı düzenledik'' dedi.
    
Önemli projelerden bazıları
    
Mehmet Gürkan, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Galata Mevlevihanesi, Süleymaniye bölgesinde grup çalışmalarının hayata geçirildiğini söyledi. Gürkan, Topkapı Sarayı'nda birçok yapıda çalışmaların yürütüldüğünü, mutfaklar bölümü, Revan Köşkü, Sofa Köşkü ve Sofa Camisi'nde yürütülen çalışmaların bir ay içinde tamamlanacağını anlattı. Ayasofya'da uzun yıllardır kangren olmuş iskelesinin sökülmesini bir iş olarak görmediklerini, ana kubbenin onarımının tamamlanması açısından bir iş olarak kabul ettiklerini belirterek, ''Ana kubbedeki onarım çalışmalarını tamamladık, iskeleyi söktük. Bunun devamında içerideki 7,5 metrelik 8 hat levhasının, ahşap elemanların, dış cephenin onarımını gerçekleştirdik'' şeklinde konuştu. Gürkan, Ayasofya'da, yapıldığı döneme ait, dünyanın bilinen en büyük boyutlu vaftiz teknesinin de içinde bulunduğu Vaftizhane Atriumu'nun ziyarete açılacak duruma getirildiğini hatırlattı. Galata Mevlevihanesi'nde ise geçmişte başlayan restorasyon çalışmalarında eksik kalan bölümleri tamamladıklarını anlatan Gürkan, mevlevihanenin ziyaretçilere açılabilmesi için içinin teşhirini yaptıklarını, bahçesinin de çevre düzenlemesini gerçekleştirdiklerini söyledi.
    
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Süleymaniye bölgesinde ahşap evlerin onarımıyla ilgili çalışmaları geçen yıl başlattıklarını anımsatan Gürkan, ''Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) ile birlikte 7 yapının onarımını tamamladık. 3 etap halinde İstanbul Üniversitesinin de kullanımında olan ahşap yapıları da ele alıp, diğer taraftan Mimar Sinan'ın eseri olan Darüşşifa ile birleştirerek, önemli bir çalışma başlattık. Bu çalışmaları önümüzdeki 3 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz'' dedi. İstanbul'daki çalışmaları, kültür mozaiğini dikkate alarak yürüttüklerini dile getiren Gürkan, şunları söyledi:
    
''İstanbul'da Ermeni, Rum ve Musevi cemaatiyle ortak çalışmalar yürüttük. Bunlardan en ileri seviyeye getirebildiğimiz, çalışmaları neredeyse bitme aşamasına gelen Vortvots Vorodman Kilisesi'ydi. Bu kilisenin kültür merkezine dönüştürülmesiyle ilgili cemaat bir proje getirdi. Çevredeki diğer talepleri de karşılayacak şekilde bir kültürel mekan haline getiriliyor kilise. Musevi cemaatiyle de Kamondo Anıt Mezarı'nın onarımı için protokol imzaladık. Aynı zamanda Haliç kıyısındaki Mayor Sinagogu'nun da kültür merkezine dönüştürülmesi için projeleri koruma kuruluna teslim ettik. Rum cemaatiyle de İstanbul'un Rum mimarlarına ilişkin önemli bir çalışma yürüttük. Bir belgelendirme amaçlı katolog basımı ve bu mimarlarla ilgili sergi düzenlendi. Ayrıca Çatalca'da yapımını sağladığımız Mübadele Müzesi açıldı.''
    
Kılıçali Paşa Camisi'ndeki yangın
    
Gürkan, Kılıçali Paşa Camisi'nin restorasyonunda olduğu gibi bazı sorunların da yaşanabildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
    
''Bizler kurumlardan gelen başvurulara göre yol alıyoruz. Bu çalışmalara finansal destek verirken, işin kalitesinin de yüksek derecede olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunlarla ilgili tüm kontrollük işlemleri, o idarelerdeki kontrollük teşkilatı tarafından yürütülüyor. Kılıçali Paşa Camisi'ndeki yangının sebebinin kubbedeki eski bir kablonun alev alması sonucu çıktığı saptandı. Bilim kurullarıyla istediğiniz kadar işleri desteklemeye çalışın, istediğiniz kadar kontrollük mekanizmasını güçlendirin bu tür kazalar her zaman olabiliyor. Önemli olan, bu tür olaylarla karşılaşılmaması için tedbirli olunması.''
    
''AKM'de iyi bir proje rafa kaldırıldı''
    
Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesinin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının en çok önem verdiği konu olduğunu söyledi. Bu projeyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında 2008 yılında çalışmalara başladıklarını ifade eden Gürkan, AKM ile ilgili süreci şöyle anlattı:
    
''Çok kısa süre içinde avan projelerini yaptırdık, kuruldan geçirdik. Uygulama projelerini elde etmeden önce sanatçılarla, meslek odalarıyla, derneklerle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak toplantılar yapıldı. Bu toplantılar sırasında tasarım grubuna ve mimara talepler iletildi. Onlar da bu taleplere göre projeleri çizdiler. Projeler tamamlandıktan sonra koruma kuruluna gitti. Kurul da onayladı ama bu süreçte sendikadan ve sanat camiasından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ajansa çatıda restoran yapılmaması, bilet gişelerinin içeri alınmaması, fuayelerin birleştirilmesi, boyahanenin dışarıya çıkarılması gibi bazı teknik itirazlar geldi. Bunlar önümüzde sıkıntı yaratacaktı, bir daha projeyi revize ettik, bir daha kurula götürdük. Koruma kurulu projeyi onayladı, ihalesini yaptık. İhale sonucunda firma belirlendi, onarım çalışmalarına başlanacakken yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bu karara baktığımızda sendikanın ilk avan projeye yaptığı itiraz sonucunda alınan bir yürütmeyi durdurma kararı olduğunu gördük. Sendika dediğinden vazgeçmedi. Yine onların istediği şekliyle düzeltmeler yaptık projede. Mimarlar Odası vizesi alındı ve koruma kuruluna götürüldü.''
    
Projenin koruma kurulunda değerlendirilebilmesi için sendikanın davayı geri çekmesi gerektiğini ifade eden Gürkan, ''Sendika, davayı geri çekmediği için kurul projeyi değerlendiremedi. Ajansın süresi de dikkate alınarak maalesef iyi bir proje rafa kaldırılmış oldu'' dedi. Gürkan, ''Kültürel miras alanında birtakım yeni yöntemler getirerek bilinçlenmeyi sağlayarak yol almaya çalıştık. Bunun sonucunda da ulaştığımız 180 tane yapının restorasyonu, yeni kültür merkezi, müze yapımı İstanbul'a önemli bir katkıdır'' diye konuştu. Gürkan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının sayısal olarak da büyüklük olarak da çok önemli işler üstlendiğini, bu işlerin Haziran ayına kadar tamamlanacağını söyledi. Restorasyon sırasında beklenmeyen sorunların yaşanabildiğini, bu nedenle sürenin uzatılması gerektiğini dile getiren Gürkan, ''Yasamızda tasfiyeyle ilgili bir hüküm var. Orada belirtilen kurumlarla görüşülerek, kaynağını tekrar bu kurumlara sağlamak üzere onların sorumluluğuna vermemiz yönünde ilerlememiz gerekiyor'' dedi. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-ajansi-kulturel-mirasin-korunmasi-kentsel-projeler-icin-160-milyon-tl-harcadi_86329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!