Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2010’da Beklenenin Üzerinde Büyüyen Bosch Türkiye, 2011'de Çift Haneli Büyüme Hedefliyor

Bosch Türkiye’nin satışları- grup içi satışlar da dahil olmak üzere bir önceki yıla göre yüzde 24’lük artışla hedeflerin de üstüne çıkarak 1,7 milyar Avro’ya ulaştı. Bosch Grubu’nun Türkiye pazarına yaptığı satışlar yüzde 25 artışla 793 milyon Avro olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde Bosch, teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olarak 750 kişilik

yapi.com.tr
2010’da Beklenenin Üzerinde Büyüyen Bosch Türkiye, 2011'de Çift Haneli Büyüme Hedefliyor

Bosch Türkiye’nin satışları- grup içi satışlar da dahil olmak üzere bir önceki yıla göre yüzde 24’lük artışla hedeflerin de üstüne çıkarak 1,7 milyar Avro’ya ulaştı. Bosch Grubu’nun Türkiye pazarına yaptığı satışlar yüzde 25 artışla 793 milyon Avro olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde Bosch, teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olarak 750 kişilik istihdam artışı ile toplam çalışan sayısını 9,000 kişiye çıkardı. Bu rakam Bosch’un Avrupa ülkeleri içerisinde Almanya hariç en geniş iş gücünü ifade etmektedir. Otomotiv iş kolundaki dizel ve benzin sistemleri ile ev aletlerinde üretim faaliyetlerini genişletmek için toplamda 112 milyon Avro yatırım yapıldı.

Bosch Türkiye’nin 2011 hedefleri…

9 Mayıs’ta yapılan basın toplantısında Bosch’un 2011 yılı hedeflerini açıklayan Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü ve Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz, “Bu yıl net satış rakamlarında yaklaşık yüzde 15’lik büyümenin yanı sıra çalışan sayısını da 9 bin 600 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Butz ayrıca, Bosch’un 2011 yılında Türkiye’de yapmayı planladığı toplam yatırım tutarının 120 milyon Avro’nun üzerinde olacağını ve bu tutarın ağırlıklı olarak dizel ve benzin sistemleri ile ilgili yeni teknolojiler için kullanılacağını söyledi.

Bununla birlikte Bosch, otomotiv teknolojileri, ev aletleri ve termoteknoloji alanlarında Ar-Ge için yaklaşık 20 milyon Avro harcamayı planlayor. Türkiye’de 2011–2013 döneminde yaklaşık 400 milyon Avro yatırım yapılması planlanırken, aynı dönemde Ar-Ge’de harcama hedefi ise 66 milyon Avro olarak belirlendi. Ayrıca 2011–2013 döneminde Ar-Ge çalışan sayısı yaklaşık 300 kişiye ulaşacak.

Bosch Türkiye üretim tesisleri globalde takdir topluyor

Bosch Türkiye’nin, dünyadaki Bosch üretim tesisleri arasında çok önemli bir yeri olduğunu belirten Butz, “Bosch Bursa Dizel fabrikamız, Bosch Global'de en çok Common Rail Enjektörü üreten fabrika, hidrolik komponentler üreten Bosch Bursa Rexroth fabrikamız ise Bosch Rexroth Global'de en büyük üretim alanına sahip fabrika unvanını elinde bulunduruyor” dedi.

Bosch ‘gelecek odaklı’ çalışıyor

Konuşmasında Bosch’un Türkiye’deki yol gösterici prensiplerine değinen Butz, sözlerine şöyle devam etti:

“Amacımız sürdürülebilir ilerleme anlayışıyla büyümeye devam etmek. Özellikle Ar-Ge çalışmaları şirketlerimizi geleceğe taşıyacak önemli araçlardır. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ve istihdam rakamları Bosch’un uzun vadeli stratejisinin ve Türkiye’nin Bosch dünyası için öneminin bir kanıtıdır. Bu bağlamda Türkiye’de bulunan 3 üretim tesisimiz; Bursa’da bulunan Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş, Manisa’da bulunan Bosch Termoteknik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Çerkezköy’de bulunan Bosch’un ev aletleri fabrikalarımız Ar-Ge merkezi olarak sertifikalarını aldı.”

Türk çalışanlarımız yurtdışında da Bosch’un başarısına katkıda bulunuyor

İnsan kaynaklarının kendileri için öneminin altını çizen Butz, “Türkiye artık Bosch’un yurtdışındaki diğer birimlerine know-how transfer etmeye başladı. Bosch Türkiye olarak, son 5 yılda 400’ün üzerinde çalışanımızın, mesleki eğitim, küreselleşme ve know-how transferi olarak yurt dışında görev almasından gurur duyuyoruz. Bu sayının önümüzdeki yıllarda katlanarak artması en büyük arzumuz. Kapımız bizimle aynı vizyonu taşıyan gelecek odaklı, yenilikçi beyinlere her zaman açık” şeklinde konuştu.

Türkiye’de karbon ayak izimizi düşürmeye devam ediyoruz

Bosch Türkiye 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye’de bulunan üretim tesislerinde hayata geçirdiği 100’ün üzerinde projeyle karbon emisyonunu 9 bin 500 ton azalttı. Toplamda 1,7 milyon Avro tasarruf sağlayan projelerle doğaya 430 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunuldu. Yenilikçilik ruhunun her zaman Bosch’u harekete geçiren bir güç olduğunu söyleyen Butz, “Yeni teknolojiler geliştirir ve bunların pazarlarda kabul görmesi için çalışırken, her zaman sürdürülebilir çevre korumayı öncelikli hedef olarak belirleyip, bu doğrultuda çalışmalarımızı yönlendirmekteyiz. Örnek vermek gerekirse; Bursa fabrikalarımızda çevre dostu teknolojiye sahip, yakıt tüketimini yüzde 30’a kadar azaltma olanağı veren dizel ve benzin enjektörleri üretimi gerçekleşmekte. Ayrıca Manisa fabrikamızda yeni jenerasyon ısıtma teknolojisi ürünlerimiz, konvansiyonel ürünlere göre gaz tüketimini yüzde 30 oranında azaltmaktadır” dedi.

Sosyal sorumluluk projeleri

Geliştirdiği teknolojilerde ve ürünlerde sürdürülebilir sorumluluk bilincini hedefleyen Bosch, farklı sosyal paydaşlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleri de yapıyor. 'Yaşam için teknoloji' adlı üniversitelerin mühendislik öğrencilerine yönelik yarışma ile Bosch, çevre ve yenilikçilik alanında bilincin yükseltilmesi ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını hedefliyor. Yine aynı çerçevede Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin güneş enerjisi ve hidrojen yakıtlı araç projelerine sponsor olunmaktadır. Bunların yanı sıra Bosch, 'Uluabat Gölü çevre koruma programı' çerçevesinde projeye destek veriyor.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010da-beklenenin-uzerinde-buyuyen-bosch-turkiye-2011de-cift-haneli-buyume-hedefliyor_87277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!