Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Ar-Ge Üssümüz

125 yıllık bir şirket Alman Bosch. 101 yıldan beri de Türkiye’de. Otomotivde dizel motorların yedek parçalarının önce ithalatı, ardından üretimiyle başlayan faaliyet otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesinden beyaz eşya ve ev aletleri üretimine, tekno teknolojilere kadar geniş yelpazeye yayılırken 9 bin kişiyi de istihdam ediyor.

yapi.com.tr
Türkiye Ar-Ge Üssümüz

p>125 yıllık bir şirket Alman Bosch. 101 yıldan beri de Türkiye’de. Otomotivde dizel motorların yedek parçalarının önce ithalatı, ardından üretimiyle başlayan faaliyet otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesinden beyaz eşya ve ev aletleri üretimine, tekno teknolojilere kadar geniş yelpazeye yayılırken 9 bin kişiyi de istihdam ediyor. Çerkezköy’de beyaz eşya ve ev aletleri, Manisa’da ısıtma cihazları ve Bursa’da otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 2 fabrikasıyla toplam 4 farklı yatırımı bulunuyor. Bosch Türkiye’nin yıllık değerlendirmesinin yapıldığı toplantıya katıldığımda dinlediklerim özelikle de Ar-Ge konusunda Türk mühendislerin başarıları bende şirketin genel müdürüyle daha geniş bir söyleşi yapma fikrini oluşturdu. 1994 yılında Türkiye’ye gelen Herman Butz, kısa aralarla grubun Almanya’daki merkezinde görevlendirilmesi dışında Türkiye’de kademe kademe yükselen bir kişi. Eşi Türk olan Butz iki çocuğuyla Bursa ve İstanbul arasında mekik dokuyor. Herman Butz, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

‘Şimdi son aşamadayız’

- 101 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirketten bahsediyoruz. Yerli otomotiv sanayisine motor parça ithalatıyla başlayan beraberlik bugün ciddi bir Ar-Ge ile sürüyor. Bosch Türkiye’de Ar-Ge’ye ne zaman başladı ve nasıl bir gelişim gösterdi?

- Hermann Butz: 1990’lı yılların başında başladı ilk Ar-Ge çalışmalarımız. Türk otomotiv endüstrisinin gösterdiği gelişime paralel olarak başladı. Yani önce montaj, sonra üretim sonra Ar-Ge. Uzun yıllar ağırlıklı olarak ürün geliştirme şeklindeydi. Şimdi ise son adımdayız. Bosch’un uluslararası Ar-Ge ağının bir parçası Türkiye. Ar-Ge teşviklerinden de yararlanarak dizel ve benzin sistemleriyle ilgili yeni teknolojilerin üretilmesine çalışıyoruz. Dizel motorlarda kullanılan Common Rail Enjektörler tamamen Bursa’da fabrikamızda üretiliyor. Ve neredeyse tamamı ihraç ediliyor.

- Bu enjektörlerin yıllık üretimi ne kadar?

- H.B.: Yılda 15 milyon parça üretiyoruz. Bir milyon kadarı iç piyasa için 14 milyonunu ihraç ediyoruz. Yüzde 85’i Avrupa ülkelerine, yüzde 10’u ise ABD ve Asya’ya satılıyor. Türkiye’de tek motor üreticisi var; o da Renault, bu yüzden iç piyasa talebi düşük. Bursa’da faaliyet gösteren Bosch Dizel Fabrikası dünyaya örnek bir çalışma sergiliyor. Almanya’daki iki fabrika Bursa’daki fabrika kadar piston üretemiyor.

Bosch Bursa Dizel fabrikamız, Bosch Global’de en çok Common Rail Enjektörü üreten fabrika. Hidrolik komponentler üreten Bosch Bursa Rexroth fabrikamız ise Bosch Rexroth Global’de en büyük üretim alanına sahip fabrika unvanını elinde bulunduruyor. Biz hakikaten Made In Turkey’i bir marka olarak Bosch için oluşturduk. Biz bir ürünü ilk olarak Bosch’dan satın alırken Türkiye’den almayı tercih ediyoruz

- Ar-Ge’de kaç kişi çalışıyor ve yeni dönem hedefleriniz ne?

- H.B.: Türkiye’de 2011-2013 döneminde yaklaşık 400 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyoruz. Aynı dönemde Ar-Ge’de harcama hedefimiz ise 66 milyon Avro olarak belirlendi. Ayrıca 2011-2013 döneminde Ar-Ge çalışan sayısı yaklaşık 300 kişiye ulaşacak. Türkiye artık Bosch’un yurtdışındaki diğer birimlerine know-how transfer etmeye başladı. Bosch Türkiye olarak son 5 yılda 400’ün üzerinde çalışanımız, mesleki eğitim, küreselleşme ve know-how transferi olarak yurtdışında görev aldı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ar-ge-ussumuz_87377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!