Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2014'te Enerjide Ar-Ge'ye 1 Milyar 575 Milyon Liralık Destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık açıkladı; ürün geliştirme, süreç geliştirme, tasarım, faydalı model gibi Ar-Ge alanında sadece Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki TÜBİTAK, KOSGEB ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü'nün bu yıl kullandıracakları destek 1 milyar 575 milyon lirayı bulacak.

yapi.com.tr / AA
2014'te Enerjide Ar-Ge'ye 1 Milyar 575 Milyon Liralık Destek Foto: Yakup Çabuk (AA)

5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın kapanış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, enerji üzerine yapılan Ar-Ge çalışmalarının artırılarak devam ettirilmesi gerekliliğinin altını çizdi. Enerji çıkarıldığı zaman Türkiye'nin cari açığı olmadığını savunan Işık, bu nedenle enerji alanında yapılan her türlü yatırımın kendileri açısından stratejik yatırım olduğunu vurguladı ve bakanlık olarak sorumlu oldukları alanda en fazla destek verdikleri ve vermeye devam edecekleri alanın enerji olduğunu dile getirdi.

Ürün geliştirme, süreç geliştirme, tasarım, faydalı model gibi Ar-Ge alanında sadece Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki TÜBİTAK, KOSGEB ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü'nün bu yıl kullandıracakları desteğin 1 milyar 575 milyon lira olduğu bilgisini veren Işık, sözlerine şöyle devam etti:

"Arzu ediyoruz ki, bunun tamamı kullanılsın. Arzu ediyoruz ki verdiğimiz bu kaynak, başta enerji olmak üzere, tüm alanlarda ülkemize katma değere dönsün; ülkemiz bu bütçeden ciddi gelir elde etsin. Bakanlık olarak bir başka sorumluluğumuz da sanayi ürünleri güvenliğini sağlamak. Özellikle etiketlerinde A+++, A+ ve A gibi olan firmalarımızın, yerli ya da ithal gelen ürünlerini tek tek alıyoruz. Onların etiketleri ile enerji sarfiyatlarını karşılaştırıyoruz ve eğer arada farklılık oluşursa, bunun sonucunu firmalarımıza bildireceğiz. Bu hem sanayicimizin, üreticimizin bu noktada daha dikkatli ve daha özenli davranması açısından, hem de tüketicimizin aldığı malın gerçek sarfiyatını bilmesi açısından sonuçları yakında firmalarımızla paylaşacağız. Üreticilerimize sesleniyorum, lütfen yapıştırdığınız etiketle tasarruf oranınız örtüşsün. Bu hem tüketiciye duyduğunuz saygıdan, hem de markanızın değerinin azalmaması noktasında önemli..."

Bakan Işık, konuşmasından sonra Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda (SENVER) dereceye giren Arçelik, Mercedes-Benz Türk, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), Trakya Yenişehir Cam Sanayii AŞ ve Vestel'in yetkililerine ödüllerini takdim etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2014te-enerjide-ar-geye-1-milyar-575-milyon-liralik-destek_115824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!