Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'2023'te 60 Milyar Dolarlık Ar-Ge Harcaması Hedefleniyor'

Bakan Işık, Türkiye'nin Ar-Ge harcamasının GSYH'nin yüzde 1'i civarında olduğunu belirterek, 2023'te yüzde 3'ü bulmayı hedeflerini açıkladı.

yapi.com.tr/AA
'2023'te 60 Milyar Dolarlık Ar-Ge Harcaması Hedefleniyor'

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şu an Türkiye'nin Ar-Ge harcamasının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 1'i civarında olduğunu hatırlatarak, " 2014 yılında yüzde 1'i geçeceğiz ama 2023 hedefimiz yüzde 3'ü bulmak. 2 trilyon dolar GSYH'da yüzde 3 de 60 milyar dolar yapıyor" dedi.

Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) toplantısına katılan Işık, Ar-Ge ve inovasyonun Türkiye için önemine değinerek, artık hiç kimsenin kimseye parasıyla bile olsa teknoloji satmadığını söyledi.

Sivil teknolojinin gelişmesinde savunma sanayinin rolü hakkında değerlendirmelerde bulunan, buna ilişkin örnekler veren Işık şunları kaydetti:

"Belli bir seviyeden sonra teknolojiyi paranızla bile almanız çok mümkün olmuyor. O zaman yapmamız gereken bundan sonra Ar-Ge ve inovasyona daha fazla yatırım yapmak. Biz AK Parti olarak iktidara geldiğimizde Türkiye'nin Ar-Ge harcaması GSYH'nin 0,42'siydi. Şu anda yüzde 1'e geldik. 2014 yılında yüzde 1'i geçeceğiz ama 2023 hedefimiz yüzde 3'ü bulmak. 2 trilyon dolar GSYH'de yüzde 3 de 60 milyar dolar yapıyor. 60 milyar doların 40 milyar dolarını özel sektör marifetiyle, 20 milyar dolarını da kamu marifetiyle yapılmasını sağlamak..."

Türkiye'nin kendi teknolojisini üreten, teknoloji transferinde bilinçli hareket eden, hızlı teknoloji transferini yapıp, sonra o düzeyin üzerine kendisi Ar-Ge çalışması yapan bir konuma gelmesi için çalıştıklarını anlatan Işık, bu konuda olumlu gelişmelerin bulunduğunu söyledi.

Bakan Işık, Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu dile getirerek, "Ama itiraf edelim ki Türkiye bu Ar-Ge ve inovasyon alanına çok geç girdi" yorumunda bulundu.

'Hedef, ihracatta ortalama satış fiyatını 3 doların üzerine çıkarmak'

Işık, Türkiye'nin çok düşük, sadece emek yoğun üretimden bugün teknoloji düzeyi yüksek ve bu noktada her geçen gün ilerleyen bir ülke konumuna geldiğini vurgulayarak, "Hedefimiz, bu 1,59 dolar olan kilogram ortalama satış fiyatını ilk etapta 2 doların üzerine, orta vadede 2023 yılında da 3 doların üzerine çıkarmak. Bunu başardığımız zaman 500 milyar dolar ihracat hedefini yakalamak çok kolay" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2023te-60-milyar-dolarlik-ar-ge-harcamasi-hedefleniyor_119491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!