Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

3. Köprü'de Son 9 Metre

3. Köprüde Bir Erteleme Daha

3. Köprüyü Su Bastı!

3. Köprünün Açılış Tarihi Belli Oldu

3'üncü Köprü Eyleminde Yola...

En Ağır Tabliye de Yerleştirildi

Karayolları Genel Müdürlüğüne...

Foto: İHA

3'üncü Köprünün Yüzde 70'i Tamamlandı

'Bağlantı Yolları Değil, 3....

3. Köprü ile İlgili Önemli Açıklama

3. Köprünün Bağlantı Yollarına...

"Şu An Bir Cinayet Mahalinde...

3. Köprüde 3 Firma İflas Erteleme İstedi

3. Köprüde Askı Halatlar Monte Ediliyor

3. Köprüde Son Durum

3. Köprünün Asya Yakası Kısmına...

3. Köprüde İki Yaka Kavuştu

Köprü Faciası, Soruşturma...

3. Köprü'de 'İlk Kaynak' Töreni

3. Köprü Güzergahındaki Ormanlara...

İstanbul Kocaeli Hattında...

3. Köprü Bağlantı Yolları...

3. Köprünün Halatları Hazır

3. Köprü Yolu için Acele Kamulaştırma...

3. Köprüde 450 Tonluk Operasyon

3. Köprünün Betonarme İşlemi Bitti

3. Köprüye 10 Metre Kaldı!

3. Köprü Yolunda Bir İlk

‘3. Köprü İçme Suyunu Kirletebilir’

İşte 3. Köprünün Açılış Tarihi

3. Havalimanı ve 3. Köprü...

3. Köprü ve Bağlantı Yolları...

İşte 3. Köprüde Son Durum

3. Köprünün Son Görüntüleri!

3. Köprü Yuvasız Bıraktı

"3. Köprü İnşaatını Durdurun"

3. Köprü İnşaatında Ölen İşçiler...

3. Köprü için 2.5 Milyon Metreküp...

3. Köprünün ÇED’i Yok, Ama İnşaatı Var

3. Köprü’ye ÇED Yolu Gözüktü

3. Köprü Ayaklandı!

3. Köprü Bağlantı Yolları 2018'de Tamamlanacak

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yolları ihalesinin, firmaların talebi üzerine 6 Mayıs'a ertelendiğini anımsatarak, "Söz konusu bağlantı yollarının 2018 sonunda tamamlanması planlanıyor" dedi.

yapi.com.tr/AA
3. Köprü Bağlantı Yolları 2018'de Tamamlanacak

Turhan, yaptığı açıklamada, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün bağlantı yolları Kınalı-Odayeri otoyolu ve Kurtköy-Akyazı otoyolu için 6 Mart olarak açıklanan ihale tarihinin, firmaların talebi üzerine 6 Mayıs'a ertelendiğini hatırlattı. Firmaların, ihale ile ilgili bazı bilgilere açıklık getirilmesini istediğini anlatan Turhan, "Hem bilgilendirmeleri yapmak hem firmaların ihaleye daha iyi hazırlık yapmaları hem de finansman ve maliyet çalışmalarının daha sağlıklı belirlenmesi amacıyla ihale tarihini erteledik" diye konuştu.

Yapımla ilgili giderlerin işi üstlenecek firmalara ait olması nedeniyle gerçekçi maliyetleri hesaplamanın önemli olduğuna dikkati çeken Turhan, "Çünkü gelir, gider ve finansman maliyeti burada en önemli üç etken. Yapılacak harcama ve bunun geri dönüşünün iyi etüt edilmesi lazım. Ülke ekonomisinin gidişatına bağlı olarak trafikteki artış rakamlarının iyi tespit edilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu çalışmaların yapılması için 90 günlük süre verildiğini ifade eden Turhan, ihale için yapılan müracaatlarda sürenin yetersiz olması nedeniyle süre uzatımı talebinin değerlendirildiğini ve 2 aylık ek sürenin yeterli olacağını düşündüklerini kaydetti. Turhan, bu süre içinde ihaleye katılmak isteyen firmaların dosyalarını teslim edeceklerini belirtti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yollarının Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edildiğini kaydeden Turhan, bugüne kadar 37 firmanın şartnameyi incelediğini, 12 firmanın şartname satın aldığını bildirdi.

Projeyi ilk etapta üçüncü köprü ve bağlantı yolları dahil olmak üzere bütün halinde ihale ettiklerini ancak bu ihalede teklif gelmediğini anımsatan Turhan, şöyle konuştu:

"Teklif gelmediğine göre suçu kendimizde bulmamız lazım. Burada bazı konularda bize gelen isteklerde, sorularda firmaları tatmin edemedik ki teklif gelmedi. Bunlar aslında yapım projelerinden ziyade finansman projeleri. Risk oluşturacak hükümleri açık seçik görmek istiyorlar. Hakkaniyetli, adaletli ve isteklisi olan bir sözleşme hazırlayabilmek önemli. İhalelerde değişen ve gelişen dünya şartlarına uygun sözleşmeler hazırlıyoruz. Bazı hususların daha açık seçik sözleşmede bulunmasını Hazine, Kalkınma ve Maliye bakanlıklarıyla görüşmeler yaparak sağlıyoruz."

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yıl sonunda hizmete açılmasını hedeflediklerini belirten Turhan, köprünün toplam 35 kilometrelik bağlantı yolları ile 95 kilometrelik bir güzergahı açacaklarını söyledi.

Turhan, 6 Mayıs'ta ihalesi yapılacak köprünün bağlantı yollarının ise 2018 sonunda tamamlanmasının planlandığını ifade etti. İhalelerin sonuçlanması, kamulaştırma işlemleri ve finansman temin sürecinin 1 yıl sürdüğünü dile getiren Turhan, bu süre içinde firmanın öncelik gerektiren işlere öz sermayesiyle başlayacağını, hacimli işlerin ise finansman temininin ardından yapılacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-baglanti-yollari-2018de-tamamlanacak_129258.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!