Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

3. Köprü ile İlgili Önemli Açıklama

3. Köprüde Askı Halatlar Monte Ediliyor

3. Köprünün Asya Yakası Kısmına...

3. Köprüde İki Yaka Kavuştu

3. Köprü'de 'İlk Kaynak' Töreni

3. Köprü Güzergahındaki Ormanlara...

3. Köprü Bağlantı Yolları...

Dev Projede Kamulaştırma Başlıyor

3. Köprü Bağlantı Yolları...

3. Köprünün Halatları Hazır

3. Köprü Yolu için Acele Kamulaştırma...

3. Köprüde 450 Tonluk Operasyon

Google İstanbul'u Değiştirdi!

'Çekin Elinizi Doğa Bizim'

3. Köprünün Betonarme İşlemi Bitti

3. Köprüye 10 Metre Kaldı!

Bakan Ağaç Katliamında Sayı Veremedi

Fotoğraf sendika.org'dan alınmıştır

3.Köprü İnşaatında Grev, İnşaat Durdu

Üçüncü Köprü Bağlantılı Yolları...

3. Köprü Yolunda Bir İlk

Sosyal Medya Bu Görüntüyü Konuşuyor

‘3. Köprü İçme Suyunu Kirletebilir’

Tarihi Köprünün Nefes Kesen Yolculuğu

İşte 3. Köprünün Açılış Tarihi

3. Köprü ve Bağlantı Yolları...

İşte 3. Köprüde Son Durum

3. Köprünün Son Görüntüleri!

"3. Köprü İnşaatını Durdurun"

3. Köprü İnşaatında Ölen İşçiler...

3. Köprü için 2.5 Milyon Metreküp...

3. Köprünün ÇED’i Yok, Ama İnşaatı Var

3. Köprü’ye ÇED Yolu Gözüktü

3. Köprü Ayaklandı!

3. Köprü Havadan İşte Böyle Görüntülendi

3. Köprü Yükseldikçe Madenciler...

3. Köprü Bağlantı Yolunda İnşaat Durdu

İşte 3. Köprüden Son Görüntüler!

"3. Köprü Güzergahında da...

Çiller'in 3. Köprü İsteğine...

3. Köprünün Güzergâhı Değişecek mi?

3. Köprü'den Hazine Çıktı, Ama...

3. Köprü için 2.3 Milyar Dolar Finansman

3. Köprü Yuvasız Bıraktı

Köprü inşaatı ormanları kanyona çevirdi. Katliamın boyutları korkunç. Katledilen ormanlar birçok hayvan türünün de yuvasıydı. Birkaç ay öncesine kadar yemyeşil olan tepeler artık çorak arazi görünümünde. Çıplak tepelerin üstünde uçan kuşlar yuvalarını arıyor...

yapi.com.tr
3. Köprü Yuvasız Bıraktı

İstanbul’un can damarı olan Kuzey Ormanları üzerinde inşa edilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yarattığı doğa katliamı hızla sürüyor. Cumhuriyet'ten Özlem Güvemli'nin haberine göre, Garipçe-Poyrazköy arasındaki köprünün ayakları her geçen gün etrafındaki orman dokusunu yok ederek yükseliyor.

Kentin akciğerleri olan ormanların içinde artık dev şantiyeler var. Poyrazköy’ün İstanbul’un keşmekeşinden uzaklaştıran bir Ege kasabısında hissettiren iki yanı ormanlarla çevrili yolu artık şantiye yolu olmuş. Yol üzerindeki yönlendirme tabelaları arasında “IC Şantiye Girişi” tabelası da yerini almış durumda. Poyrazköy’ün yeşil tepeleri köprü ayağının şantiyesi için kazınıp kahverengiye dönmüş. Köprünün beton kalıplarının dökümü bile ormanın içinde kurulan şantiyelerde yapılıyor. Göz alabildiğine yemyeşil olan orman öylesine kazınmış ki ormanın yerinde şimdi devasa kanyonlar var.

Ekspres katliam

3. köprü kapsamında Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM arasında Ümraniye’nin mesire alanı olan Devegeçidi’nde inşa edilen “ekspres yol”un binlerce metrekarelik alanda yarattığı katliam da korkunç boyutlara ulaştı. Mesire yeri ile dev inşaat şantiyesi yan yana dünyanın en tezat görüntüsünü oluşturuyor. Bir çok nokta tel örgülerle çevrilmiş ve her yerde “giriş yasak” tabelaları var.

Bitki örtüsü kazınıyor

Projenin Odayeri ve Paşaköy arasında 60 km uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı da birkaç ay öncesine göre inanılmaz bir hızla ilerliyor. Buradaki inşaat için de aynı Poyrazköy’deki gibi bitki örtüsü kazınarak kanyonlar oluşturulmuş. Ama bu kanyonun zemininde nehir değil yol var. Viyadük ve bağlantı yollarının ayakları da yerine konulmaya başlanmış.

600 hektar orman

Proje için hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi raporuna göre 60.5 metre genişliğindeki inşaat koridoru içinde yer alan yaklaşık 345 hektar meşe yoğunluklu orman alanı, yaklaşık 284 hektar kozalaklı/iğne yapraklı ağaç alanı kaybolacak. Ama tahribatın sonuçları İstanbul’a bundan çok daha fazlasına mal olacak. Yapişlet- devret modeliyle İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu tarafından yapılan 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu için hazırlanan planlara bugüne kadar 30’a yakın dava açıldı.

Yüzde 72'si orman

3. köprü şantiyesinden sonraki durağımız da 3.havalimanının yapıldığı Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz kıyısında Yeniköy ve Akpınarnköyleri oluyor. Bölgede şantiye kurulmuş ancak henüz bir inşaat çalışması yok. Sadece göletler ve taş ocaklarının geride bıraktığı delik deşik olan arazide dolgu çalışması sürüyor. Henüz inşaat başlamasa da 3. havalimanının doğa için ne anlama geleceğini çok iyi biliyoruz.

Proje için hazırlanan ÇED raporu havalimanının nasıl bir tahribat yaratacağını kalem kalem ortaya koyuyor. ÇED raporuna göre proje alanında yer alan 2 milyon 513 bin 341 adet ağacın 657 bin 950’si kesilecek, 1 milyon 855 bin 391 ağaç taşınacak. Projenin yapılacağı alanın yüzde 72’si orman, yüzde 8’i göl, yüzde 6’sı mera, fundalık, tarım arazisi, yüzde 14’ü maden sahası. Hafriyat çalışmaları ile orman alanları, 70 adet canlı yaşamı barındıran göl ve göletler, akar ve kuru dereler, tarım alanları, mera alanları ortadan kaldırılacak. İstanbul’un içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Terkos Gölü ve Alibeyköy, Pirinçi barajlarında su toplama miktarlarında azalma ve yüzeysel akışlarla kirlilik artacak. Bölge, birçok kuş türünün yaşamsal faaliyetlerini sürdürdüğü bir alan, kuş göç yollarından birinin geçtiği rota üzerinde bulunuyor.

Bölgeye havalimanı yapılması ve sulak alan ve ormanlara zarar verilmesi, bu kuş türlerinin yaşamını tehdit edecek. Projenin gerçekleşmesi durumunda alanda floristik açıdan büyük bir habitat ve biyomas kaybı yaşanacak.

Olumlu bir tek veri yok ama

Rapordaki bu tespitlere karşın proje için “olumlu” görüş bildirildi. Projenin ihalesi de halkın görüş ve önerilerinin alınması gereken 10 işgünlük yasal askı süresi dolmadan 3 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı. Dünya Bankası’nın “Kamu-Özel İşbirliği Modeli” kapsamında yapılacak olan projeyi inşa etme ve 25 yıl boyunca işletme hakkı, 22 milyar 152 milyon Avroluk teklifle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verildi. Bakanlar Kurulu, 2 Ocak 2014 tarihli kararıyla 3. havaalanı projesi kapsamındaki İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde “acele kamulaştırma” kararı aldı.

Üçüncü havalimanına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan planları Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından 12 Eylül 2014 tarihinde yargıya taşındı. Davanın üzerinden bir ay geçmeden bakanlık ufak değişiklikler ile yeni planlar hazırladı ve 2 Ekim’de İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-yuvasiz-birakti_125308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!