Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3 Metro Projesi için İBB’ye Borçlanma Yetkisi Verildi

İBB’nin Ümraniye-Ataşehir- Göztepe Metrosu, Mahmutbey-Bahçeşehir Metrosu ve Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu inşaatları için dış borçlanma talebi, İBB Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi.

yapi.com.tr
3 Metro Projesi için İBB’ye Borçlanma Yetkisi Verildi

İBB Meclisi'nin eylül ayı oturumlarının son birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda, İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'nın 3 metro inşaatı için sunduğu dış borçlanma teklifleri gündeme geldi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu inşaatı için 225 milyon Euro+sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi için meclisten onay istendi. Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nı tamamlayıcı nitelikte olan Mahmutbey-Bahçeşehir Metro projesi için de bugüne kadar eurobond tahvil ihracı ile 220 milyon Euro finansman sağlandığı belirtilerek 305 milyon Euro+KDV+sigorta primi tutarında dış borçlanma daha yapılması için yetki istendi.

Çekmeköy-Sancektepe-Sultanbeyli Metro projesi için ise 125 milyon Euro+KDV+sigorta primi tutarında dış borçlanma talebinde bulundu.

Şartlı onay verildi
AKP'nin çoğunlukta olduğu komisyonlarda, her 3 teklif de şartlı olarak uygun bulundu. Komisyon raporlarında İBB'nin cari borç tutarının 41 milyar 731 milyon 860 bin TL olduğu, faiz dahil borç limitinin de 32 milyar 354 milyon 281 bin TL olarak hesaplandığı kaydedildi. 41 milyarlık cari borç tutarının, 32 milyarlık borç limitini aşması nedeniyle borçlanma yapabilmesinin yasal düzenlemelere göre çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası A.Ş aracılığı ile mümkün olduğu belirtildi.

Çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası A.Ş aracılığı ile yapılması şartıyla İBB Başkanına yetki verilmesi 3 dosyada da uygun bulundu. 3 karar da mecliste oybirliği ile kabul edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-metro-projesi-icin-ibbye-borclanma-yetkisi-verildi_187105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!