Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3 Milyar Dolarlık İhracat Hedefleniyor

2016'da Fas, Tunus, Nijerya, Mısır, Libya, Kongo Cumhuriyeti ve Mozambik'e 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörünün hedefi yılı en az 3 milyar dolarlık ihracatla kapatmak.

yapi.com.tr / AA
3 Milyar Dolarlık İhracat Hedefleniyor

Mobilya Sanayi İş Adamları (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, Afrika'ya geçen yıl 300 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, sektör olarak Afrika'ya ağırlık verdiklerini, ihracat hedeflerinin bu yıl yüzde 50 artışla 450 milyon dolar olduğunu söyledi. Yanıkçıoğlu, Türkiye'den 2016'da 204 gümrük noktası aracılığıyla 170'ten fazla ülkeye Türk mobilyası ihraç edildiğini bildirdi. Sektörün geçen yılı 2,5 milyar dolarlık ihracatla kapattığını dile getiren Yanıkçıoğlu, 2023'te mobilya üretim miktarını 25 milyar dolara, ihracatını ise 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Yanıkçıoğlu, 15 yıldır dış ticaret fazlası veren ender sektörlerin başında gelen mobilya sektörünün 2002'de yaklaşık 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini anımsattı. Mobilyada şubat ayı başında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldüğünü hatırlatan Yanıkçıoğlu, bunun eylüle kadar uzatılmasının, inşaat sektörünün Türk ekonomisinin lokomotif gücü olmasının ve turizmdeki canlanmanın mobilya sektörüne ivme kazandırdığını dile getirdi. Yanıkçıoğlu, "Geçen yılı 2,5 milyar dolarlık bir ihracat rakamıyla kapattık. 2017 yılını ise ihracatımızı yüzde 20 artırarak 3 milyar dolarla kapatmak istiyoruz ki, yılın ilk ayındaki ihracat rakamları bunu doğrular nitelikte" diye konuştu.

"Yurt dışında meclis binalarından bakanlıklara kadar mobilya satıyoruz"

Yanıkçıoğlu, 2015 yılında 1 milyon doları aşkın ihracat yapan mobilyacı sayısının 400 olduğunu belirterek, geçen yıl bu rakamın 571'e yükseldiğini söyledi. İhracat yapan 65 bin mobilya firmasının doğrudan 200 bin kişiye istihdam sağladığını dile getiren Yanıkçıoğlu, sektörün yüzde 90'ını KOBİ ölçekli firmaların oluşturduğu bilgisini verdi. Genelde Türk mobilyacısının ama özelde MOBSAD üyelerinin hem tasarımın hem de el emeğinin ön planda tutulduğu, kişiye özel üretim gerçekleştirdiğini anlatan Yanıkçıoğlu, dünyanın dört bir yanındaki otellerden meclis ve bakanlık binalarına kadar farklı projelerin içerisinde yer aldıklarının altını çizdi.

"Türk mobilyası algısı oluşturulmalı"

Yanıkçıoğlu, Türkiye'nin şu anda kilogram başına ihracat değerinin yaklaşık 1,4 dolar olduğunu anımsatarak, buna rağmen mobilyada katma değeri yüksek ürünler üretme gücüne sahip olduklarını aktardı. Dernek üyelerinin hepsinin dünyanın dört bir yanına ihracat yaptığını ve sattıkları ürünlerin hepsinin de el işçiliği gerektiren özel ürünler olduğunu belirten Yanıkçıoğlu, bu sayede katma değeri yüksek ürün satma imkanına sahip olduklarını söyledi.

Yanıkçıoğlu, "Bu yüzden katma değeri yüksek ürünler üretebilmeli ve marka çalışmalarıyla 'Çin'den kaliteli, İtalya'dan ucuz' algısını kırıp dünyada 'Türk mobilyası' algısını oluşturmalıyız. MOBSAD olarak Türk mobilyasını dünyaya tanıtıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Afrika'ya ihracatı yüzde 50 artıracağız"

Yanıkçıoğlu, son 10 yılda Türkiye'nin Afrika kıtasıyla iş hacminin 4 kat artarak 20 milyar dolara ulaştığını belirterek, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci bölgesi olan Afrika'nın mobilya sektörü için 2023 ihracat hedeflerine ulaşma konusunda Türkiye'ye yeni bir pazar oluşturduğunu vurguladı. Türk müteahhitlerinin Afrika'da çok ciddi projelere imza attığını, on milyarlarca dolarlık proje üstlendiğini dile getiren Yanıkçıoğlu, şöyle devam etti: "Bu durum hem mobilya sektörü olarak bizim de bu ülkelere giriş yapmamızı sağladı hem de mobilyada 'Made in Turkey' algısını oluşturulması nedeniyle ihracatımızı artırdı. Afrika'ya mobilya ihracatımızı her yıl biraz daha artırıyoruz. 2016'da Fas, Tunus, Nijerya, Mısır, Libya, Kongo Cumhuriyeti ve Mozambik'e 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl hedefimiz ise ihracatımızı yüzde 50 artırarak yılı en az 450 milyon dolarlık ihracatla kapatmak."

"Afrika ülkelerine ağırlık vermiş durumdayız"

Yanıkçıoğlu, Afrika ülkelerinin toplam 2 trilyon dolar olan GSMH'sinin 2050 yılında 29 trilyon dolara çıkacağının tahmin edildiğini anımsatarak, 2000'de 5 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırım tutarının geçen yıl 50 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Hükümetin son yıllarda Afrika pazarına ağırlık verilmesi konusunda tüm sektörleri teşvik edici çalışmalarda bulunduğunu dile getiren Yanıkçıoğlu, "Biz de mobilya sektörü olarak son birkaç yıldır Afrika ülkelerine ağırlık vermiş durumdayız. Özellikle Fas ve Tunus'ta 15 milyar dolarlık bir inşaat malzeme potansiyeli bulunurken, biz mobilyacılar için de ihracatımızı artırmak üzere önemli iki ülke olarak karşımızda duruyor." diye konuştu. Yanıkçıoğlu, 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdikleri Libya'nın Türkiye'nin Irak'tan sonra en çok ihracat gerçekleştirdiği ikinci ülke olduğunu kaydetti.

   

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-milyar-dolarlik-ihracat-hedefleniyor_159075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!