Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mobilyaya Yansıdı, Beyaz Eşya Sıkıntılı

Maliye Bakanlığı, 30 Eylül’e kadar uzatılan vergi indirimlerinin karnesini çıkardı. Buna göre hükümetin teşvikleri mobilya fiyatlarına indirim olarak yansırken, beyaz eşyada ise durum karışık. Vergi indirimlerine rağmen buzdolabı fiyatları artarken bir tek bulaşık makinesi ve fırınlı ocakta indirim gerçekleşti.

yapi.com.tr
Mobilyaya Yansıdı, Beyaz Eşya Sıkıntılı

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre, mobilya ve beyaz eşyada vergi indiriminin 30 Eylül tarihine kadar uzatılma kararı alındı. İlk indirim kararı 3 Şubat tarihinde yürürlüğe girmişti.

İki aylık dönemde vergi indirimlerinin mobilya sektöründe fiyatları düşürdüğü, ancak beyaz eşya sektöründe tam olarak yansımadığı anlaşıldı. Hükümet 3 Şubat tarihinde yayımlanan kararla mobilyadaki yüzde 18’lik KDV’yi 10 puan indirerek yüzde 8’e indirirken, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi beyaz eşya ürünlerinde ise yüzde 6.7 olan Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) sıfırladı. Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Yılmaz’ın yaptığı çalışmaya göre mobilya sektöründe 10 puanlık indirimin yüzde 8.47, beyaz eşyada ise yüzde 6.7’den sıfırlanan ÖTV’nin yüzde 3.15 oranında fiyatlara indirim olarak yansıması bekleniyordu.

Mobilya

Vergialgı.net sitesinde yayımlanan çalışmaya göre mobilyada en fazla indirim yüzde 10.06 ile genç oda takımında olurken, en az indirim yüzde 0.14’le tek kişilik sandalyede gerçekleşti. Çift kişilik yatak fiyatlarında yüzde 6.1, oturma odası takımında yüzde 5.78, kanepede yüzde 5, yatak odası takımında yüzde 4.30, yemek odası takımında yüzde 2.14 düşüş oldu. Ocak ayında 740 lira olan çift kişilik yatak, şubatta 697 liraya, martta ise 695 liraya geriledi. Ocak ayında 3 bin 541 lira olan genç odası takımı önce şubatta 3 bin 213 liraya, martta da 3 bin 185 liraya düştü. Mobilya sektöründe fiyatı artan ürün olmadı.

Beyaz eşya

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ocak-mart 2017 tarihleri arasındaki fiyat değişikliklerinden yararlanılarak yapılan çalışmaya göre vergi indirimleri beyaz eşya sektöründe beklenen oranda olmadı. Beyaz eşyada, set üstü ocaklarda yüzde 4.88, no-frost buzdolabında yüzde 3.1, klimada yüzde 2.70 oranında arttı. Sadece bulaşık makinesi ile fırınlı ocakta beklenen indirimden fazla sırasıyla yüzde 3.39 ve yüzde 3.60 oranında bir indirim gerçekleşti. No-frost buzdolabı ocak ayında 2 bin 51 liraydı. Şubatta 2 bin 61 liraya çıkarken, martta 2 bin 113 liraya yükseldi. Set üstü ocak, ocak ayında 365 lirayken, şubatta 380 liraya, martta da 383 liraya yükseldi. Set üstü ocak bu dönemde fiyatı en çok artan ürün oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyaya-yansidi-beyaz-esya-sikintili_158009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!