Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

30 Hastane Yerine 862 Hastane Yapılabilirdi

Şehir Hastaneleri ile ilgili hazırlanan rapora göre, 30 şehir hastanesi için 25 yılda ödenecek 142,4 milyar dolar ile 862 adet bin 200 yataklı hastane yapılabilir.

yapi.com.tr
30 Hastane Yerine 862 Hastane Yapılabilirdi

CHP, şehir hastaneleri ile ilgili “Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Kara Deliği” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda şehir hastaneleri ile AKP’nin gözde şirketleri zenginleşirken sağlık hizmetlerinin halk için daha pahalı hale getirildiği vurgulandı.

BirGün’de yer alan habere göre; raporda, bu modelden bir tek özel sektörün kârlı çıktığı vurgulanarak, “Sıfır risk ile 25 yıl boyunca şirketlere muazzam bir gelir akışı sağlanıyor. Bu hastaneleri yapan müteahhitler ve bunlara modeli öğreten İngiltere Devleti danışmanlık şirketlerine piyango vurdu.” denildi.

Tüm şehir hastanelerinin devlet tarafından devralınması gerektiğinin altı çizilen raporda, Meclis’te ivedilikle bir komisyon kurulması önerildi. 30 şehir hastanesinin 25 yıl boyunca kamuya maliyetinin 142,4 milyar dolar olduğu kaydedilen raporda devlet, “25 yılda ödenecek olan 142,4 milyar dolar ile 862 adet bin 200 yataklı hastane yapabilirdi. Ayrıca devlet her yıl kira ve hizmet bedeli için ödenecek 5,7 milyar dolar ile 475 yataklı en az 37 adet hastane açabileceği gibi klasik ihale yöntemiyle de bin 200 yataklı en az 34 hastane yapılabilirdi.” denildi.

Şehir hastanelerinde sunulan hizmetlerde “akıldışı bir soygun” yaşandığının Sayıştay Raporları ile de tespit edildiği belirtilen raporda, “soygun” verileri şu şekilde sıralandı:

- Tıbbi atık hizmet kalemi için, hastaneler arasında en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 830 fark bulunuyor.

- Tıbbi olmayan atık alt kalemi için en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde bin 849 fark var.

- Kemoterapi ilaç hazırlama alt kalemi için, en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 35 bin 599 fark bulunuyor. Kemoterapi İlaç Uygulama alt kalemi için en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 552 fark olduğu görülüyor. Bir hastaneye kemoterapi ilaç hazırlama hizmeti için diğer hastaneye göre 355 kat fazla ödeme yapılıyor.

- Elazığ Şehir Hastanesi’nde tüp bebek birimi bulunmamasına rağmen, laboratuvar hizmetleri altında tüp bebek birimi için garanti bedeli ödeniyor.

- Adana, Manisa ve Elazığ Şehir Hastaneleri’nin yer aldığı yerleşkelerin bir bölümü şantiye halinde olmasına karşın bahçe bakım hizmetlerine ilişkin hizmet bedelinin tam olarak ödendiği görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/30-hastane-yerine-862-hastane-yapilabilirdi_176086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!