Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

17 Milyon Dolar Harcanan Boru Hattı Çürümeye Bırakıldı

Yapımına 36 yıl önce başlanan ve inşaatı yapan şirkete 17 milyon dolar ödenen 127 kilometrelik İzmit-İstanbul Boru Hattı çürümeye terk edildi.

yapi.com.tr
17 Milyon Dolar Harcanan Boru Hattı Çürümeye Bırakıldı

Boru Hatları İle Petrol Taşımacılığı Anonim Şirketi (BOTAŞ) 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bilgiye göre, yapımına 36 yıl önce başlanan İzmit (İpraş)-İstanbul (Haramidere) Boru Hattı Projesi tamamlanmadan çürümeye terk edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; benzin, motorin, gaz yağı, jet yakıtı taşımak üzere 16 inç çapında ve 40 kilometresi İstanbul Anadolu yakasında, 87 kilometresi Avrupa yakasında bulunan 127 kilometrelik akaryakıt boru hattının yapımına 1984 yılında başlandı. Hazine Müsteşarlığı, İslam Kalkınma Bankası’ndan 1984 yılında yapılan anlaşmayla 15 milyon 700 bin dolar kredi aldı.

Proje için kredinin yanı sıra genel bütçeden yapılan aktarmalarla yaklaşık 17 milyon dolar harcandı. Boğaz geçişi ve İpraş pompa istasyonu hariç olmak üzere projenin kalan kısımlarının tamamlanması 1989 yılına kadar sürdü.

Doğalgaz taşınamaz
1989 yılında akaryakıt boru hattı projesinin, bu karar tarihi itibarıyla gerçekleştirilen kısımlarının sermayesine mahsuben BOTAŞ’a devrine, eksik kalan kısmının BOTAŞ tarafından değişik amaçla kullanım imkanı aranarak tamamlanmasına karar verildi.

Boru hattı ve istasyonları tamamlanan pompa motor grupları satın alınan proje 26 Ekim 1990’da BOTAŞ’a devredildi. BOTAŞ tarafından yapılan inceleme ve çalışmalar sonucu basınç ve boru et kalınlığı gibi teknik sebepler ve boru güzergahı üzerindeki yapılaşmalar nedeniyle boru hattının doğal gaz taşımacılığında kullanımının mümkün olmadığı görüldü. O günden bu yana da proje ile ilgili bir adım atılmadı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-milyon-dolar-harcanan-boru-hatti-curumeye-birakildi_176958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!