Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arkeolojik Mezar Alanına Halı Saha

Ayaş Belediyesi’nin birinci ve üçüncü derecedeki arkeolojik mezar alanı üzerine halı saha yaptırdığı ortaya çıktı. Halı saha yapılan alanın belediye mülkiyetinde olmadığı ve korunması gereken taşınmazlar kapsamında yer aldığı belirtildi.

yapi.com.tr
Arkeolojik Mezar Alanına Halı Saha

Ankara’ya bağlı Ayaş ilçesinde belediye, arkeolojik mezar alanı üzerine halı saha yaptırdı. Ayaş Belediyesi'ni denetleyen Sayıştay denetçileri, halı saha yapılan alanın, “Belediyenin mülkiyetinde olmadığı ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı ile korunması gereken taşınmazlar kapsamına alındığını" belirledi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Sayıştay raporunda, üzerine halı saha yapılan arkeolojik mezar alanına yönelik, “Yapılan incelemelerde, alanın belediye mülkiyetinde olmamakla beraber birinci ve üçüncü derecede arkeolojik mezarlık alanı olduğu tespit edilmiştir. Arkeolojik mezar alanı üzerinde herhangi bir yapılaşmaya gidilmemesi, hafriyat yapılmaması ve açık alan olarak korunması yönünde 1991 tarihinde tapu kaydına şerh konulmuştur. Alanın üzerine resmi izin alınmadan belediye tarafından halı saha yaptırıldığı görülmüştür.” denildi.

AKP’li Ayaş Belediyesi, Sayıştay denetçilerinin tespitlerine "Taşınmaz kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki alanlarda yapılacak olan çalışmalar için gerekli izinler alınacak olup yapılacak iş ve işlemlerde gerekli hassasiyet gösterilecektir.” yanıtı vermekle yetindi.

Sayıştay raporunda, bu yanıta karşılık "Halihazırdaki mevzuata aykırılığın düzeltilmesi ve bahse konu olan kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiği yönündeki değerlendirmemiz devam etmektedir.” denildi.

Lojmanları da kiralamışlar
AKP’li belediyenin lojmanları da ihalesiz kiraladığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunda “Kamu konutları olarak ayrılan taşınmazların Ayaş Belediyesince kamu personeli olmayan kişilere sosyal konut olarak ihalesiz kiralandığı görülmüştür” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolojik-mezar-alanina-hali-saha_177344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!