Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

33 Bin Ton Atık İki Dereden Çıktı

İzmir Körfezi'nin korunmasına yönelik çalışmalarını farklı alanlarda sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük kirleticilerden olan derelerde periyodik temizliklere devam ederken; Meles ve Arap Çayı derelerinden 45 günde 33 bin ton malzeme çıkarıldı.

yapi.com.tr
33 Bin Ton Atık İki Dereden Çıktı

İlk kez amfibik yüzer-gezer iş makinesinin de kullanıldığı temizlik çalışması ile dere ağızlarında akışı engelleyen atıklar temizleniyor. Bu yılki atık miktarının geçmiş yıllara göre daha yoğun olduğunu belirten yetkililer, bunun da mayıs ayı içinde ve haziran ayı başında kentin aldığı yoğun yağışa bağlı olduğunu söyledi. Zaman zaman kötü kokuya neden olan atıkların temizlenmesi için yağmurların bitmesini bekleyen İZSU, yeniden harekete geçerek çamur pompaları, amfibik ve ekskavatörler ile derelerdeki üst suyu çekmeye ve altta kalan dip çamuru ile atıkları temizlemeye başladı. Buradan çıkan balçık halindeki dip çamuru, kokuya yol açmaması için kireç ile karıştırılarak uzaklaştırılıyor. İZSU, bu çalışmalar kapsamında dere tabanına taş dolgusu ile zemin iyileştirilmesi de yapacak.

Taşlar çıkarılıyor

Öte yandan 18 Haziran’da Meles Deresi ile Halkapınar Aktarma Merkezi öncesinde yer alan ve Mürselpaşa Bulvarı üzerinde bulunan 1400 ile 2200 milimetre çapındaki kolektör hatlarının birleşme noktasında yeni bir temizlik harekatı için start verildi. Bu bölgede daha önce kombine kanal temizleme araçları ile yapılan temizlikler sırasında hat içinde büyük taşların olduğunu tespit eden İZSU ekipleri, şimdi bu taşları temizleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/33-bin-ton-atik-iki-dereden-cikti_121564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!